V červenci letošního roku se v Praze uskutečnil slavnostní akt otevření Štvanické lávky, která spojuje oblasti Holešovic a Karlína s ostrovem Štvanice. Tato stavba, která se může pyšnit řadou architektonických i technologických unikátů, byla nedávno vybrána odborníky jako jedna ze 38 nominací na prestižní ocenění Stavba roku 2023. Navíc si tato lávka klade za cíl získat podporu veřejnosti v hlasování, které potrvá až do 23. listopadu 2023.
Nominace na tituly Stavba roku 2023 a Zahraniční stavba roku 2023 byly představeny během slavnostního nominačního večera v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze. Z těchto nominací, které vybírá odborná porota, se hned osm nachází v samotném hlavním městě.
Mezi těmito nominovanými stavbami se nachází i Štvanická lávka, kterou lze podpořit veřejným hlasováním buď na webových stránkách soutěže, nebo prostřednictvím QR kódu na propagačním materiálu. Hlasovat lze až do 23. listopadu 2023 do půlnoci, kdy bude hlasování uzavřeno a výsledky této kategorie budou oznámeny během slavnostního galavečera v pražském Rudolfinu následující den.
Štvanická lávka slouží jako praktické spojení pro pěší a cyklisty mezi městskými částmi Prahy 7 a Prahy 8, umožňuje také přímý přístup na ostrov Štvanice. Tato lávka má tři sta metrů délky a je vyrobena z bílého ultra-vysocehodnotného betonu s antigraffiti nátěrem. Její unikátnost spočívá v zakřiveném tvaru. Stavba začala v lednu 2022 a má šířku čtyři metry, s třímetrovou rampou na ostrově Štvanice. Most je osvětlen LED pásy skrytými v madlech zábradlí, čímž je minimalizována tvorba nadbytečného světelného smogu. Zajímavostí jsou sochy koní na karlínském konci a býků na holešovickém konci, zatímco na ostrově Štvanice zdobí lávku zajíci.
Tato lávka překlenuje koryto Vltavy mezi Karlínem a Štvanicí s šířkou 38 metrů a mezi Štvanicí a Holešovicemi s šířkou koryta až 149 metrů. Poslední pole mostu na straně Holešovic lze zdvihnout, aby odolalo extrémním vodním podmínkám. Tato stavba také zahrnuje drobné spáry pro odtékání dešťové vody. Celkové náklady na výstavbu lávky, kterou financovalo hlavní město, činily 352 milionů Kč. Architektonickými autory této stavby jsou Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek a Vít Najvárek, zatímco společnost Skanska a.s. byla odpovědná za její realizaci. Sochy a ornamenty na lávce jsou dílem Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha.
Letošní rok přinesl rekordní počet přihlášených staveb do soutěže Stavba roku, a to celkem 110 projektů z celé České republiky. Hlavním pořadatelem soutěže Stavba roku 2023 je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
- Foto: stavbaroku.cz
Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.