Triumf architektonické inovace v historickém jádru: Nové polytechnické dílny a galerie v Pardubicích

Odhadovaná doba čtení 2 min dlouhý text

Na počátku tohoto týdne byly vyhlášeny výsledky prestižní Ceny Klubu Za starou Prahu, která uznává nové stavby v historickém prostředí za rok 2023. Mezi pěti finalisty se Pardubice staly vítězem s novostavbou Centrálních polytechnických dílen (Sféra) a Galerie města Pardubic (GAMPA). Tuto ocenění si odnesl ateliér Šépka architekti, který tvoří Jan Bárta, Marek Fischer a Jan Šépka.

Projekt se vyznačuje svým efektním a zároveň praktickým designem, rozděleným do dvou hmot. Novostavbu financovalo statutární město Pardubice ve výši 148,8 milionů korun. Primátor Jan Nadrchal vyjádřil radost nad tímto vítězstvím a ocenil práci architektů.

V novém objektu se nachází městská galerie GAMPA a nad ní dominuje Sféra. Tento layout nabízí praktická vylepšení, včetně terasy na střeše galerie, přístupné po schodech. Spodní část je postavena z pálených cihel, laděných k sousedním Automatickým mlýnům. Horní část je z probarveného betonu a opláštěna kornetovými plechy, což zajišťuje jednotný barevný dojem.

Jakub Rychtecký, 1. náměstek primátora a předseda rady spolku Centrální polytechnické dílny, zdůraznil význam této stavby jako spojení historie s modernitou a vyjádřil naději, že bude inspirovat i budoucí generace.

Porota ocenila stavbu pro její jednoznačnou a sebevědomou architektonickou formu, která respektuje památkově chráněné mlýny. Architekt Jan Šépka poděkoval za ocenění a zdůraznil význam nominace, která je de facto oceněním.

Polytechnické dílny a galerie představují první novostavbu v areálu mlýnů. Plánují se další objekty s různorodými funkcemi, které dále obohatí tento historický areál.

V nové městské čtvrti Automatických mlýnů sídlí GAMPA, která prezentuje umělecká díla a pořádá kulturní události současného umění. Nad GAMPOU se nachází polytechnické dílny Sféra, které propojují vědu, moderní technologie a tradici regionálních řemesel.


Autorem fotografií je Aleš Jungmann.
Zdroj: Aktuality | Pardubice.eu

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments