Nová klidová zóna u polikliniky v Ostravě-Hrabůvce: Unikátní vodní biotop a zeleň

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

Parková plocha u polikliniky v Ostravě-Hrabůvce prošla výraznou proměnou. Z nevzhledného prostoru se stala klidová zóna s unikátním vodním biotopem, dřevěnými lehátky a nově vysazenou zelení. Projekt zahrnuje ekologické nakládání s vodou a nové parkové komunikace. Realizace byla financována městem i prostřednictvím Fondů EHP a Norska.

Nový vzhled městské části

Další část města získala nový vzhled. Parková plocha u polikliniky v Ostravě-Hrabůvce se z nevzhledného prostoru proměnila v klidovou zónu s unikátním vodním biotopem a dřevěnými lehátky.

Výsadba a vybavení parku

Na místě začíná růst nový trávník, byly vysázeny trvalkové záhony a desítky keřů a stromů. Součástí projektu je také nový mobiliář, osvětlení a doplnění parkových komunikací.

Vodní biotop a ekologické nakládání s vodou

„Výrazně zastavěné městské prostředí bylo obohaceno o atraktivní vodní prvek v podobě biotopu, který zlepší mikroklima. Projekt dbá na šetrné nakládání s vodou, biotop je zásobován vodou, která je sbírána z propustných povrchů parku. Čištění biotopu zajišťuje pobřežní vegetace a cirkulace vody. Jde o další městský projekt podle zásad modrozelené infrastruktury,“ uvedla Hana Tichánková, náměstkyně primátora.

Infrastruktura a materiály

Vodní prvek je doplněn dřevěným molem a hlavní pěší komunikace i nábřeží biotopu jsou vyrobeny z propustného probarveného betonu. Další cesty jsou ze zatravněného štěrku, hlavní cestu lemuje trvalkový záhon. Byly vysázeny tisíce rostlin, od cibulovin po vodní rostliny. Park byl vybaven městským mobiliářem, lavičkami a odpadkovými koši.

Realizace a financování projektu

„Projekt realizovala městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce začaly v září loňského roku a byly dokončeny v květnu 2024. Náklady na realizaci činí téměř 27 milionů korun bez DPH. Projektovou dokumentaci zpracoval ateliér Ing. Pavel Šimek – Florart, autory architektonické studie byli Ing. arch. Jan Zavadil a Ing. Ivan Tachezy,“ doplnil Břetislav Riger, náměstek primátora. Část projektu byla financována z Fondů EHP a Norska s dotací 14,4 milionu korun s DPH.

Výsadba rostlin a stromů

Bylo vysázeno 26 stromů, převážně neplodících třešní, a 27 stromů keřovitého tvaru a keřů. Pět stávajících stromů bylo přesazeno. Vzniklo 251 metrů čtverečních trvalkových záhonů, 5951 metrů čtverečních trávníku, vysazeno bylo 1 300 vodních a vlhkomilných rostlin a 5 522 cibulovin, včetně narcisů, krokusů, tulipánů a okrasného česneku. Rostliny zahrnují také sítiny, orobinec, puškvorec, žabník, ostřici, tužebník, kosatce, vrbinu, mátu, šmel, kypreje a krvavec.

Význam vodních prvků ve městě

„Vodní prvky ve městě podporují adaptaci na klimatické změny. Na konci loňského roku byl otevřen projekt Cesta vody v Bělském lese, který se stal velmi oblíbeným. Ostrava realizuje nebo podporuje mnoho zelených projektů. Město je rozčleněno na parky a parčíky se stromořadími. Letos byl dokončen Tylův sad ve Slezské Ostravě a brzy bude hotový i park v Ostravě-Zábřehu. Snažíme se omezovat nepropustné plochy a kolem chodníků a komunikací vysazujeme trvalkové záhony a květnaté louky,“ vysvětlil Aleš Boháč, náměstek primátora.


Zdroj: Magistrát města Ostravy

Foto: Adolf Horsinka

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments