Zemřel Jan Schmid, legenda českého divadla

Odhadovaná doba čtení 2 min dlouhý text

Ve věku 87 let zemřel herec, režisér, výtvarník a pedagog Jan Schmid. O jeho úmrtí informovala jeho manželka, herečka Jana Synková.

Schmid se narodil 14. června 1936 v Táboře. Po studiích na Střední průmyslové škole v Železném Brodě a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze působil jako výtvarník v Severočeském loutkovém divadle v Liberci. V roce 1963 založil experimentální soubor, ze kterého se v roce 1964 stalo legendární Studio Ypsilon.

Schmid byl duší Studia Ypsilon, kde působil jako režisér a umělecký vedoucí. Soubor pod jeho vedením dosáhl mimořádných úspěchů a stal se jedním z nejvýznamnějších divadel v České republice. Kromě Studia Ypsilon režíroval i v jiných divadlech, včetně Národního divadla v Praze.

Kromě režie se Schmid věnoval i výtvarnictví. Navrhoval plakáty, knižní ilustrace, kostýmy a scény. Za svůj mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění byl v roce 2017 oceněn Cenou Thálie.

Jan Schmid byl výjimečnou osobností, která hluboce ovlivnila české divadelní umění. Jeho smrt je velkou ztrátou pro celou českou kulturu.


Zdroj: Česká Wikipedie
Foto: Jindřich Nosek (NoJin) / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments