Výstava „Evropský gulag“ připomíná zapomenutou historii pracovních táborů

V Galerii Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se 6. června 2023 otevře výstava nazvaná Evropský gulag. Tato výstava, připravená Platformou evropské paměti a svědomí a Muzeem paměti XX. století, se zaměřuje na historii pracovních táborů v bývalém sovětském bloku včetně Československa. Výstava, finančně podpořená Prahou, potrvá do konce června.

Jiří Pospíšil, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast kultury, který je patronem této akce, uvádí: „Tisíce mužů a žen, kteří odporovali totalitě a tyranskému komunistickému režimu ve východní Evropě, skončili v pracovních táborech. Tato výstava je svědectvím o jejich utrpení a důležitým připomenutím minulosti.“

Vernisáž výstavy se koná 7. června 2023 od 18:00 hodin v refektáři františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné. Součástí vernisáže bude debata s historiky Adamem Hradilkem, Janem Dvořákem, Zdeňkem Bauerem a Łukaszem Kamińskim. Moderovat bude Petr Blažek. K výstavě bude také vydán katalog v angličtině a češtině.

Výstava představuje fotografie, příběhy a texty o pracovních táborech v různých evropských zemích, včetně Sovětského svazu. Zmiňuje také československé občany, kteří zemřeli v sovětských táborech.

Gulag, termín popularizovaný ruským spisovatelem Alexandrem Solženicynem, se týkal systému tisíců pracovních táborů po celém Sovětském svazu. Podobný systém existoval v mnoha evropských zemích ovládaných komunisty po druhé světové válce.

Petr Blažek, historik a spoluautor české verze výstavy, říká: „Nejznámějšími československými pracovními tábory byly uranové tábory v Jáchymově, Horním Slavkově a Příbrami. V těchto táborech pracovalo přes 70 000 lidí, z nichž mnozí byli političtí vězni.“

V Československu existovalo mezi lety 1948 a 1962 asi 200 různých typů táborů, pobočných táborů a vězeňských pracovních jednotek. Pouze několik z těchto táborů je dnes památníkem. V ostatních z nich nezůstaly žádné stopy ani vzpomínky na vězně, kteří v nich trpěli.

Celkem existovalo ve státech Evropské unie a jejich sousedech více než 800 táborů, ve kterých bylo uvězněno téměř 1 500 000 lidí a zemřelo 130 000 z nich. Tyto tábory představovaly skutečný „evropský Gulag“.

Pracovní tábory v zemích sovětského bloku zanikly koncem 50. let 20. století, především v důsledku destalinizace a mezinárodního tlaku. Výstava je realizována s podporou hlavního města Prahy a pořádají ji Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století.


Foto: Vytvořeno umělou inteligencí – BingAI

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments