Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos nabízí 340 filmů a poprvé potrvá deset dní – do 3. listopadu. Zahajovacím filmem letošní Ji.hlavy byl časosběrný dokument Prezidentka režiséra Marka Šulíka, který zachycuje pět let Zuzany Čaputové ve funkci slovenské prezidentky. Filmový štáb ji natáčel i v situacích, kam jiné kamery nemohly. Po uvedení na festivalu vstupuje film do distribuce na Slovensku a v Česku (Aerofilms). Letošní dokumentární Ji.hlava rozdala první ceny. Nejlepším filmem v sekci Krátká radost je indický snímek Když dítě zapláče… režiséra Shadaba Farooqa. Snímek, který vypráví o vesnici Dhadkai na úpatí Himálaje, kde se rodí především hluchoněmé děti, vybrali diváci hlasováním na DAFilms. Všechny soutěžní filmy, včetně vítězného, je možné zdarma zhlédnout na dafilms.cz až do 3. listopadu. Vítězný snímek získá distribuci a propagaci na platformě DAFilms v hodnotě 3000 euro.
Letos počtvrté udělila Ji.hlava také Cenu za nejlepší dokumentární knihu. Pětičlenná porota ocenila publikaci Jestli mám zemřít, ať je to příběh (Utopia Libri, 2024). Sborník prostřednictvím rodinných příběhů několika Palestinek žijících v Česku nebo Čechů s kořeny v Palestině zprostředkovává kontext povahy okupace. V odborné porotě zasedli novinářka Linda Bartošová, publicistka Magdalena Dušková, dokumentarista Štěpán Pech, spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová a audio-dokumentaristka Brit Jensen.
Cenu Respektu za nejvýraznější audiovizuální reportáž si odnesla válečná zpravodajka Darja Stomatová a kameraman Ján Schrüger za reportáž Most mezi životy, která vznikla pro Českou televizi. Reportáž zachycuje evakuaci obyvatel válkou devastované Ukrajiny. „Ruská agrese na Ukrajině znamená miliony lidí na útěku z ohrožených a devastovaných domovů. Darja Stomatová dokázala bez patosu, prakticky v komorním prostředí, zachytit tragédii evakuace lidí z Rusy ohrožených míst na Ukrajině. Příběhy lidí, kteří se často brání odchodu, i těch, kteří je evakuují, jsou prosté, a přitom přesvědčivě dokumentují tíhu i sílu života na území blízko válečné linie. Obrazy zachycené štábem Darji Stomatové nám řeknou o válce možná víc než drsné záběry z fronty,“ uvedla porota složená z redaktorů a redaktorek týdeníku Respekt.
Tradičně byla vyhlášena také cena za pozoruhodný přínos pro producenty (APA World Excellence Award), kterou převzala slovenská producentka Zuzana Mistríková.
Zdroj a foto
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava