Jičínské muzeum pořádá výstavu Bio má narozeniny, která mapuje vznik a fungování Biografu Český ráj po celou dobu jeho stoleté historie. Výstava potrvá do 28. ledna 2024 v zámecké galerii. Výstava vznikla jako připomínka 100. výročí vzniku budovy, která se dodnes těší velké oblibě a neodmyslitelně k Jičínu náleží. Za jeho otevřením se skrývá obrovské úsilí výjimečných osobností, které daly všanc svou pověst, čas i majetek kvůli povzbuzení kulturního života ve městě. Linka táhnoucí se historií této budovy do dnešních dní má stále jeden a tentýž styčný bod, osobnosti, jež spojuje odhodlání, oddanost a důvěra v práci, kterou vykonávají. Toto divadlo, resp. kino, bylo vždy nositelem něčeho nového, ať už vize jako takové, nebo snahy využít nových možností či moderních technologií. Budova měla skutečně štěstí na odvážné jedince, kteří věřili v úspěch. Ačkoliv mnohdy byla cesta vydlážděna především finančními obtížemi, pomluvami, těžkou politickou situací, výsledek se vždy, dříve, či později, dostavil.
Od roku 1922 se již dostavovalo postupné oživení československé ekonomiky. Poválečná krize spjatá s pokračujícím válečným nedostatkem byla zažehnána a dostavil se i postupný růst životní úrovně. V tomto momentě se již přesně formuje i myšlenka nového divadla, které se stalo doménou legionářské organizace a družiny válečných poškozenců. První významné osobnosti spjaté s Družstvem legionářů a poškozenců, Josef Mrňák a Josef Banýr, jsou ty osobnosti, bez kterých by celá myšlenka nikdy nevznikla. Měli spolu mnoho společných vlastností a jedna, výjimečná, je zcela propojovala. Oba se snažili pomáhat, nezištně řešit problémy, a to pod jednou podmínkou, aby celá jejich snaha zůstala skryta před zraky veřejnosti.
První republika se svým nástupem a svými peripetiemi, doba Protektorátu i obrovské politické, ekonomické i sociální změny po roce 1945 se v dějinách této budovy odrážejí zcela jednoznačně a mnohdy i nesmlouvavě. Kinematografie se stala prvním odvětvím, které bylo u nás zestátněno. Veškeré následující události, které se v naší zemi odehrávaly, se vždy nějakým způsobem promítly i do provozu kin. Ale samozřejmě záleželo také na lidech, kteří v čele těchto institucí působili. Jičínský biograf měl z velké části na tyto lidi štěstí, ať už zde připomeneme Josefa Hlaváče, či kinárníky Pavla Nožičku a Michala Miškovského.
Adresa: Regionální muzeum a galerie v Jičíně, Muzeum hry, Valdštejnovo náměstí 1, Jičín
Stálá expozice muzea z důvodu kompletní rekonstrukce uzavřena. Galerie (po dobu rekonstrukce muzea otevřena!).
Otevírací doba: září–červen, út–ne 10–17, pondělí zavřeno
červenec–srpen, po–ne 10–18
v sobotu a v neděli v muzeu a galerii polední přestávka 12.00–12.30
Více informací na stránkách www.muzeumhry.cz
Zdroj: Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Muzeum hry
Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.