Středočeské střední školy zaznamenaly rekordní počet přihlášek, připravují se nové kapacity

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

Během letošního přijímacího řízení bylo na střední školy ve Středočeském kraji podáno 12 081 přihlášek s nejvyšší prioritou pro denní studium. Nejvíce přihlášek se týkalo oborů jako Gymnázium, Informační technologie, Obchodní akademie, Předškolní a mimoškolní pedagogika a Ekonomické lyceum. Pro školní rok 2024/2025 je v kraji k dispozici 13 807 míst, z toho 8 854 v maturitních oborech. Tato informace zazněla na dnešním setkání radního pro oblast vzdělávání a sportu, Milana Váchy, s novináři.

„Digitalizované přijímací řízení se velmi osvědčilo, je výhodné pro žáky, rodiče i školy. Poskytuje jasná data o zájmu žáků základních škol o jednotlivé obory podle první priority, což je klíčové pro diskuse o inovaci oborové struktury. V červnu se plánujeme setkat s řediteli středních škol podle okresů a společně hledat možnosti, jak obory přizpůsobit budoucím potřebám,“ uvedl Vácha.

Po prvním kole přijímacích zkoušek se objevila debata o tom, že středočeští žáci obsazují místa na školách v Praze. „Odchod žáků z oblastí kolem Prahy na střední školy v metropoli je přirozený a měl by být akceptován. Stejně jako v okolí jiných metropolí bychom měli najít společné řešení přijatelné pro Prahu i středočeský region. Jednou z možností je vybudování velkého studijního kampusu pro až 4 000 žáků na hranici Prahy a Středočeského kraje, dobře dostupného veřejnou dopravou. Musíme hledat cesty, jak takový projekt financovat a realizovat. Demografické odhady naznačují, že místa ve školách budou potřeba i v budoucnu, protože počet obyvatel bude růst,“ uvedl Vácha. Dále zdůraznil, že spádovost u středních škol nedává smysl a byla by vůči žákům nespravedlivá. Návrh na postupné utlumování šestiletých gymnázií by podle něj také mohl Praze přinést nová místa, ale je potřeba o tom vést další debaty.

Na středočeské střední školy bylo podáno 12 081 přihlášek s první prioritou, z toho 8 588 do maturitních oborů. Největší zájem byl o čtyřletá gymnázia (1 667 přihlášek), lycea (839 přihlášek) a ostatní maturitní obory (6 082 přihlášek). Zbývajících 3 493 přihlášek s první prioritou bylo podáno do nematuritních oborů. Pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji nabízejí celkem 13 807 míst, z toho 8 854 na maturitních oborech.

Po prvním kole přijímacích zkoušek bylo ve Středočeském kraji k dispozici 2 499 volných míst, z toho 1 072 na maturitních oborech a 1 427 na nematuritních oborech. V porovnání s loňským rokem bylo schváleno téměř 700 nových míst v nových oborech jako lycea, předškolní a mimoškolní pedagogika, nebo zvýšením kapacity stávajících oborů. Plánuje se vytvoření až 4 000 nových míst, například Technické lyceum otevřely školy v Kolíně, Kladně a Mladé Boleslavi, Ekonomické lyceum v Kolíně a Slaném, a Pedagogické lyceum v Mladé Boleslavi.

Vzhledem k předpokládanému nárůstu počtu žáků v devátých ročnících, kdy by počet žáků měl vzrůst z 14 982 na 16 663 v roce 2032, Středočeský kraj připravuje další kapacity na středních školách. Konkrétně u gymnázií se jedná o přístavby či vestavby v Hostivicích, Říčanech, Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi a Berouně. Nová gymnázia se plánují v Černošicích, Jesenici a Roztokách. Kraj podporuje rozvoj škol i prostřednictvím finančních příspěvků na inovativní metody výuky, za poslední tři roky přes 500 milionů Kč, které školy využívají na moderní výukové pomůcky a počítačové učebny.


Zdroj a foto:  Středočeský kraj

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments