Rozruch kolem vítězství Sary Milliken v soutěži Miss v Alabamě: Společenské sítě v plamenech

Odhadovaná doba čtení 5 min dlouhý text

Na přelomu května a června 2024 vyvolalo vítězství Sary Millikenové v soutěži Miss Alabama bouři reakcí na sociálních sítích. Někteří uživatelé kritizovali vítězství Millikenové jako podporu “nezdravého životního stylu”. Jeden z komentátorů se dokonce zeptal, zda soutěž odmění i “řetězovou kuřačku”. Jiný připomněl korunku Miss Maryland USA, kterou v červnu 2024 získala transsexuálka, a označil ocenění za “falešné ceny”.

Po rozhovoru pro televizi WKRG z města Mobile ve státě Ala čelí Millikenová spolu se stanicí a reportérem přívalu útoků, včetně urážlivých příspěvků na Facebooku. Jeden z komentářů zněl takto: “Mám pocit, že se mi to líbí: “Přijímat a fandit obezitě mi přijde šílené… Je to extrémně nezdravé a je to facka mladým dívkám, které tvrdě pracovaly a držely diety, aby se skutečně staly královnami krásy. Je to ostuda pro stát Alabama.”

Millikenová reagovala na své oficiální stránce na Facebooku:

“Věci, které o mně byly řečeny, jsou opravdu nechutné a nechápu, jak si lidé mohou myslet, že je v pořádku říkat takové věci. Nejjednodušší by bylo se vzdát. Mohla jsem skrýt svou tvář, přestat psát na sociální sítě, neodhalovat se, mlčet až do nároďáku. Mohla jsem to dokonce vzdát a vzdát se svého titulu. Ale místo toho říkám POZOR. Dívejte se, jak sloužím své komunitě. Dívejte se, jak dávám všechno do přípravy na národní soutěž. Sledujte, jak najdu tu plachou dívku v místnosti a zjistím její jméno. Dívejte se, jak pokračuji ve vlévání pozitivity do sociálních médií. Sledujte, jak překonávám každý cíl, který si stanovím. Sledujte, jak si jdu za svým snem. Sledujte, jak ukážu všem haterům, proč může a měla by být držitelkou titulu i žena s křivkami. Postavte se a sledujte, jak všem pochybovačům dokazuji, že se mýlí. Jste víc než vaše tělo a co je ještě důležitější… jste víc než ty zlé věci, které lidé říkají o vašem těle. Na šest let jsem se vzdala svého snu kvůli tomu, že o mně někdo řekl něco urážlivého. Už nikdy, nikdy více.”

Jak rozruch pokračoval, ukázalo se, že mnozí komentátoři nerozlišují mezi různými soutěžemi krásy v USA, z nichž každá klade jiný důraz na fyzický vzhled, dovednosti a osobnost.

Jednou z těchto soutěží je Miss USA, která vybírá zástupkyně z každého státu a vítězka národní soutěže postupuje na Miss Universe. Součástí soutěže Miss USA, která byla kdysi spojována s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, je stále soutěž v plavkách a sportovním oblečení, kde se hodnotí spíše siluety soutěžících než jejich fyzická zdatnost. Další fáze zahrnují soukromý rozhovor, přehlídku večerních šatů a otázku na pódiu.

Další soutěží je Miss America, která nemá soutěž v plavkách. Její kategorie zahrnují soukromý rozhovor, prezentaci večerních šatů, panelový rozhovor s několika porotci, otázku na pódiu, talentovou show a prezentaci fyzické zdatnosti. Miss America neposílá své soutěžící na Miss Universe.

Vítězkou soutěže Miss Alabama USA 2024 se stala Diane Westhoven. V době psaní tohoto článku nebyla Miss America Alabama 2024 ještě korunována. Millikenová se však žádné z těchto soutěží nezúčastnila. Místo toho byla korunována v soutěži National American Miss (NAM).

NAM v Alabamě zahrnuje talentové soutěže, modeling na kladině, zábavný fitness model, modeling na přehlídkovém mole a top modeling, i když jsou nepovinné. Mezi povinné kategorie pro vítězství v soutěži NAM patří společenský oděv, osobní vystupování, rozhovory a práce pro společnost. NAM si více než fyzických vlastností cení komunikace a sebevědomí. Podle svého poslání klade důraz na:

“Každý účastník má příležitost stát se průkopníkem… a vytyčit směr svého budoucího úspěchu. Národní americká Miss je více než jen soutěž krásy, je to program zaměřený na růst sebevědomí. Zdůrazňujeme význam rozvoje reálných dovedností a formujeme budoucí vůdce zítřka. Zapomeňte na vše, co jste si mysleli, že víte o soutěžích krásy.”

Millikenová se soutěže NAM účastnila již dříve, a to ve věkové skupině Junior Teen ve věku 15 let a podruhé ve věkové skupině Teen ve věku 16 let. “Nemyslela jsem si, že je možné, aby vyhrála velká holka,” řekla pro WKRG. “Nemyslela jsem si, že je možné vyhrát z malého města v Alabamě. Pracovala jsem doslova každý den po celých 365 dní.”

Millikenová se zúčastní národního mistrovství NAM během týdne Díkůvzdání 2024.


Zdroj: The Miss Alabama Controversy, Explained | Snopes.com
Foto: 23VSports @mwjmalavolti

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments