Praha přijímá preventivní opatření kvůli zvýšené hladině Vltavy

Odhadovaná doba čtení 3 min dlouhý text

Dnes ráno se kvůli nevyzpytatelnému vývoji počasí opět sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy. V důsledku velkého přítoku vody do Vltavské kaskády bude nutné zvýšit odtok z přehrad, což povede ke zvýšení hladiny Vltavy v Praze nad první stupeň povodňové aktivity. Primátor Bohuslav Svoboda zdůrazňuje důležitost sledování pokynů a připravenost města chránit obyvatele.

Povodňový orgán se znovu sešel

Dnes ráno se opět sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy kvůli nevyzpytatelnému vývoji počasí. Vzhledem k velkému přítoku vody do Vltavské kaskády, zejména do přehrady Orlík, je nutné preventivně zvýšit odtok z přehrad. To způsobí zvýšení hladiny Vltavy v Praze nad první stupeň povodňové aktivity, a proto bude nutné uzavřít vrata na Čertovce, část náplavek a cyklostezku na Zbraslavi.

Vyjádření primátora

„Vedení Prahy pečlivě sleduje povodňovou situaci. Nic nepodceňujeme a jsme připraveni chránit Pražany. Prosím také o dodržování pokynů kompetentních orgánů,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Opatření při zvýšeném odtoku

Zvýšený odtok z Vltavské kaskády způsobí průtok na limnigrafu v Chuchli přesahující 450 m³, což znamená dosažení prvního stupně povodňové aktivity. Povodí Vltavy proto dnes preventivně uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. S okamžitou platností se uzavírá část náplavek na Hořejším nábřeží mezi Palackého a Jiráskovým mostem, jižní část Rašínova nábřeží a cyklostezka mezi mostem Závodu míru na Zbraslavi a Vraným nad Vltavou. V Praze bude také přerušen provoz přívozů.

Doporučení pro uživatele řeky

Hlavní město doporučuje uživatelům řeky Vltavy a jejího okolí sledovat situaci a být obezřetní. Nedoporučuje se parkovat vozidla na náplavkách, protože by při zhoršení situace musela být rychle odstraněna, což by mohlo bránit dalším opatřením.

Preventivní opatření

Všechna přijatá opatření jsou preventivní s cílem včasné ochrany obyvatel a turistů. Hlavní město bude nadále sledovat vývoj počasí i hladiny řeky a v případě potřeby přijme další opatření.


Zdroj:  Portál hlavního města Prahy – Praha – MHMP
Foto: Volné dílo / Jgaray / Wikimedia Commons

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments