V reakci na hrozící povodně se v pátek ráno sešla povodňová komise, která schválila uzavření náplavek v Praze 1, 2 a 5 od 19:00 hodin. Zároveň byla zahájena preventivní stavba protipovodňových zábran na klíčových místech města. Lodní doprava na Vltavě bude zastavena nejpozději v sobotu. Hlavní město apeluje na obyvatele, aby sledovali aktuální opatření a dodržovali bezpečnostní doporučení.
Jednání povodňové komise
V pátek ráno se sešla povodňová komise, aby projednala aktuální situaci související s hrozícími povodněmi. Komise oznámila, že vrata na Čertovce jsou již uzavřena a od 19:00 hodin budou uzavřeny také náplavky v oblastech Praha 1, 2 a 5. Zároveň začala preventivní stavba protipovodňových opatření v některých částech města, včetně Zbraslavi, centra metropole a Libně. Očekává se, že lodní doprava na Vltavě bude zastavena nejpozději v sobotu. Další jednání komise je naplánováno na pátek v 18:00 hodin.
Uzavření náplavek a odstraňování předmětů
Na základě aktualizované předpovědi počasí rozhodlo hlavní město o uzavření náplavek od 19:00 hodin v oblastech Praha 1, 2 a 5. S tím je spojena povinnost odstranit všechna vozidla a předměty, které by mohly být odplaveny, aby byla zajištěna maximální bezpečnost. To se týká především kontejnerů, popelnic a dalších předmětů, které by mohly představovat riziko. Pokud majitelé neodvezou svá vozidla do 19:00 hodin, dojde k jejich nucenému odtahu. Vstup a vjezd na náplavky bude od tohoto času pro veřejnost zcela uzavřen.
Výzva primátora k dodržování opatření
„Situaci nebereme na lehkou váhu. Všechny relevantní subjekty jsou připraveny a preventivní opatření již probíhají. Apeluji na všechny, aby dbali na varování a respektovali přijatá opatření, která jsou navržena pro jejich bezpečnost,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
Výstavba protipovodňových zábran
Vrata na Čertovce byla uzavřena v 10:00 hodin ve spolupráci s Povodím Vltavy a hasiči. Poté byla zahájena preventivní výstavba protipovodňových zábran u loděnice na Zbraslavi, v Thomayerových sadech v Libni a u Karlova mostu. Celková délka zábran činí 198,6 metru a jejich výška se pohybuje mezi 1,3 a 6,2 metry. Hmotnost těchto zábran a souvisejícího zařízení dosahuje přibližně 35 tun.
Očekávaný vývoj na vodních tocích
Podle náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové se na rozhodujících vodních tocích, zejména na Vltavě a Sázavě, zvyšují průtoky. Očekává se, že během dne dojde k překročení prvního povodňového stupně, což znamená zvýšenou bdělost. V důsledku toho již probíhají opatření jako vyklízení náplavek, stavba mobilních protipovodňových prvků a zastavení provozu přívozů.
Hrozba ze Sázavy a Berounky
Největším problémem pro Prahu je podle aktuálních modelů vysoký přítok ze Sázavy, který bude mít silné průtoky. Město nemá možnosti, jak tento přítok regulovat. Další vývoj bude záviset na přítoku Berounky do Vltavy. V současnosti jsou všechny vodní toky v Praze monitorovány a dochází k regulovanému vypouštění vody, aby byla metropole připravena na zvýšený průtok Vltavy v nadcházejících dnech. Očekává se, že lodní doprava bude zastavena nejpozději v sobotu, kdy plavidla budou muset být přesunuta do chráněných přístavů. Součástí opatření je i odplutí lodi Hermes.
Doporučení pro organizátory venkovních akcí
Hlavní město zdůrazňuje, že všechna tato opatření jsou preventivní a neměla by výrazně ovlivnit dopravu. Nicméně Praha vyzývá organizátory venkovních akcí, aby zrušili plánované události o víkendu, zejména v blízkosti vodních toků, parků a lesoparků, kde hrozí podmáčení terénu nebo pád stromů v důsledku silného větru.
Poděkování a další jednání
Povodňová komise a hlavní město poděkovaly společnosti TBG Metrostav s.r.o. za poskytnutí prostor a pomoc při pytlování na Rohanském ostrově. Další zasedání komise proběhne v pátek v 18:00 hodin, kdy budou upřesněna případná další opatření. Město žádá obyvatele, aby sledovali aktuální informace prostřednictvím médií a oficiálních kanálů metropole.
Videa z roku 2002 a 2013
Zdroj : Portál hlavního města Prahy – Praha – MHMP.
Foto: HZS HMP