Včera starosta městské části Praha 4, Ondřej Kubín (ODS), spolu s představiteli Policie ČR a zástupci Ministerstva obrany ČR, slavnostně odhalil pamětní desku na budově Obvodního ředitelství policie Praha IV, která je věnována hrdinným členům policejního odboje z doby existence bývalého 50. policejního revíru. Tato deska připomíná deset statečných příslušníků české policie, z nichž sedm bylo popraveno během protektorátu za svou protinacistickou činnost, další dva padli v bojích během Pražského povstání a jeden zemřel při střetnutí s gestapem. Na pietním aktu se zúčastnili také příbuzní těchto hrdinů.
I když jsou odbojové skupiny, jako Obrana národa, známé pro svou roli v českém odboji během druhé světové války, boj policie proti nacistické okupaci zůstal dosud neznámou částí této historie. Tento boj za svobodu nuselské policie začal již v roce 1939, na samém začátku okupace. Starosta Ondřej Kubín tuto skutečnost zdůraznil ve svém projevu slovy: „I když se pojmy jako Tři králové, Balabán, Mašín, Morávek, Obrana národa, generálové Bílý, Homola, Eliáš nebo Kutlvašr často objevují ve vzdělávacím prostředí a médiích, jména policejních odbojářů jsou téměř zapomenuta. Proto je důležité připomínat si i jejich hrdinskou roli, neboť jsou nedílnou součástí naší historie.“
Budova bývalého 50. policejního revíru, kde byla pamětní deska odhalena, se nachází na adrese U Plynárny. Tento nenápadný žlutý rohový dům byl svědkem mnoha důležitých okamžiků a členové zdejší policie svými činy a oběťmi významně přispěli do národního odboje.
V dokumentaci historie nuselské policie v době odboje hrál klíčovou roli tým od Muzea Policie České republiky v čele s Michalem Dlouhým a Radkem Galašem, spolu s Janou Divišovou z časopisu Policista. Také pozůstalí a rodiny hrdinů přispěli půjčením exponátů, které jsou nyní vystaveny v policejním muzeu.
Pamětní deska, odhalená na budově bývalého nuselského policejního revíru, není pouhým historickým artefaktem. Městská část Praha 4 má v úmyslu postupně přiblížit veřejnosti více informací o těchto historických událostech, a pamětní deska s QR kódem, umístěným přímo na ní, umožňuje přístup na webovou stránku Prahy 4, kde jsou k dispozici podrobnější informace o tehdejších osobnostech a událostech.
Zdroj a foto: Městská část Praha 4
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.