Mladá Boleslav si pietním aktem připomněla Den vítězství a 79. výročí konce 2. světové války

Odhadovaná doba čtení 3 min dlouhý text

Pietním aktem a položením květin u válečných památníků na Novém hřbitově si ve středu 8. května zástupci města Mladá Boleslav v čele s primátorem Jiřím Bouškou společně se členy Jednoty Československé obce legionářské Mladá Boleslav a přítomnými občany připomněli Den vítězství a také 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Vzpomínka na oběti a hrdinství

Primátor Jiří Bouška ve svém projevu zdůraznil, že obyvatelé Mladé Boleslavi neváhali čelit válečnému běsnění a aktivně se zapojili do boje za svobodu. Mnozí z nich bojovali v zahraničních armádách, zapojili se do domácího odboje a někteří za svobodu národa položili i život. Primátor zdůraznil důležitost památky na oběti z koncentračních táborů a židovské oběti holocaustu a vyzval k tomu, abychom nikdy nezapomněli na hrůzy 2. světové války.

Historik Luděk Beneš ve svém projevu shrnul historické souvislosti války a připomněl významné osobnosti a osudy členů odbojových skupin z Mladoboleslavska, včetně těch, kteří se zapojili do osvobozovacích bojů na konci války. Zmínil i tragický závěr války pro Mladou Boleslav, kdy 9. května 1945 sovětská letadla zničila velkou část města i automobilky, přičemž zahynulo téměř 150 Čechů a 300 Němců.

Pietní akt a položení květin

Přítomní poté položili věnce a květiny k pomníku obětem heydrichiády a k pomníku obětí 2. světové války z řad občanů Mladé Boleslavi. Atmosféru pietního setkání doprovázela česká hymna v podání sboru Boleslav a čestná palba z pušek členů ČSOL.

Další pietní místa

Po pietním aktu na Novém hřbitově zástupci ČSOL navštívili i další pietní místa v Mladé Boleslavi – pamětní desky na bývalé 3. bráně automobilky v Laurinově ulici a památník okresního hejtmana Františka Viceny za železniční tratí u Česany. Součástí programu akcí ke Dni vítězství byla i komentovaná prohlídka Starého hřbitova s připomínkou významných regionálních osobností.

Druhá světová válka – nejkrvavější konflikt v dějinách

Druhá světová válka se stala s více než 62 miliony obětí největším válečným střetnutím v dějinách lidstva. Kapitulace Německa 8. května 1945 znamenala konec války v Evropě a osvobození od nacistické okupace.

Pietní akt v Mladé Boleslavi byl důstojným připomenutím obětí a hrdinství těch, kteří bojovali za svobodu a mír. Je důležité, abychom si tuto tragickou událost z historie připomínali a šířili poselství míru a tolerance.


Zdroj a foto: Statutární město – MLADÁ BOLESLAV

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments