Národní muzeum se loučí s vycpaným nosorožcem Súdánem

V Historické budově Národního muzea bylo možné vidět vycpaninu posledního samce nosorožce bílého severního, který se jmenoval Súdán. Tento vzácný nosorožec zemřel v roce 2018 v keňské rezervaci Ol Pejeta Conservancy, kam byl převezen z české zoo ve Dvoře Králové spolu se třemi samicemi. Jeho vycpanina je nyní vrácena do Afriky jako symbol boje za ochranu ohrožených druhů.

Súdán se narodil v roce 1973 v Súdánu a byl odchycen Josefem Vágnerem v roce 1975. V ZOO Dvůr Králové strávil 34 let a stal se otcem dvou samic Nabiré a Nájin. V roce 2009 byl spolu s Nájin a dalšími dvěma samicemi Fatu a Suni převezen do Keni v rámci projektu na záchranu poddruhu severního bílého nosorožce, který byl na pokraji vyhynutí kvůli pytlákům.

V rezervaci Ol Pejeta Conservancy měl Súdán neustálou ozbrojenou ochranku a pro jeho bezpečnost mu byl uříznut roh. Odborníci doufali, že se podaří dosáhnout přirozeného páření nosorožců, ale to se nepodařilo ani po několika pokusech. Sudán trpěl v posledních měsících svého života degenerativními změnami svalstva a kostí a infekcemi v noze, které ho nakonec připravily o schopnost chodit. Veterináři se proto rozhodli pro jeho utracení 19. března 2018.

Po smrti Sudána zbývají na světě už jen dvě samice severního bílého nosorožce: Nájin a Fatu, které jsou jeho dcerou a vnučkou. Jedinou nadějí na záchranu poddruhu je umělé oplodnění pomocí genetického materiálu Sudána i dalších samců, který je uložen ve speciálním laboratoři.

Sudánova kostra byla po jeho smrti dopravena do Česka, kde ji odborníci zpracovali pro muzejní účely. Od roku 2019 byla součástí expozice Pravěk a starověk Národního muzea v Praze jako připomínka tragického osudu nosorožců bílých i dalších ohrožených druhů živočichů.

Nyní se vycpanina Sudána vrací do Afriky jako dar Národnimu muzeu Keni (National Museums of Kenya). Cesta trvá několik týdnů a probíhá za přísně tajných bezpečnostních opatření. Vycpanina bude slavnostně instalovaná v novém pavilonu Nosorožec (Rhino Gallery), kde bude sloužit jako vzdělávací prostředek pro širokou veřejnost i jako symbol boje za ochranu přírody.


Zdroje:

  • cs.wikipedia.org
  • ct24.ceskatelevize.cz
  • magazin.aktualne.cz
  • Národní muzeum

Zdroje foto: Twitter – Národní muzeum@narodnimuzeum


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments