Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) a Česká společnost ornitologická (ČSO) spustily ve spolupráci s hlavním městem Prahou kampaň „Pasti na ptáky“. Cílem je zvýšit povědomí o nebezpečích, která lidé nevědomky vytvářejí pro ptáky, a ukázat, jak jednoduché kroky mohou pomoci zachránit jejich životy. Součástí projektu je i emotivní videoklip, jehož premiéra proběhne 24. října 2024 v pražském klubu Burza #4.
Kampaň „Pasti na ptáky“ upozorňuje na nebezpečí pro ptáky
Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) se zaměřuje na osvětu veřejnosti o nástrahách, které lidé nevědomky vytvářejí pro ptáky. Ve spolupráci s hlavním městem vznikla kampaň s názvem „Pasti na ptáky“, která si klade za cíl zlepšit současnou situaci a zvýšit povědomí o ochraně ptáků.
Rekordní počty zraněných ptáků
„Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kterou mám na starosti, loni přijala rekordních 5 740 zvířat, z toho 692 ptáků zraněných při nárazu za letu. Právě srážky s prosklenými bariérami jsou nejčastější příčinou těchto zranění. Kampaň proto podporuji a líbí se mi její zpracování. Věřím, že tímto způsobem se informace dostanou i k těm, kteří se o ochranu ptáků běžně nezajímají,” uvedla Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán. Hlavní město podpořilo kampaň částkou 150 000 korun.
Malé změny mohou zachránit životy ptáků
„Každý rok v Česku kvůli lidské činnosti hynou statisíce ptáků, čímž ztrácíme rozmanitost naší krajiny. Mnohým úhynům by se dalo předejít malými změnami,“ říká Kristýna Nováková, ředitelka CCBC a garantka projektu „Pasti na ptáky“. „Pomocí umění chceme lidem připomenout, jak mohou přispět k ochraně ptáků – ať už zakrytím bazénů, instalací reflexních nálepek na skla nebo správným způsobem přikrmování.“
Praha rozdává záchranné plováky
K problematice se připojila také Praha, která na svých akcích rozdává záchranné plováky, jež mohou zabránit utonutí drobných živočichů, včetně ptáků. „Plováky jsou vhodné jak do bazénů, tak do vodních nádrží, které se mohou stát pastmi pro různé druhy zvířat,“ dodává Vendula Audolenská z odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
Emotivní videoklip součástí kampaně
Součástí kampaně je také emotivní videoklip natočený v české přírodě režisérem Radimem Vaňousem. Choreografii vytvořil Jan Kodet a hudbu složila Beata Hlavenková. „Ráda do hudby vkládám autentické zvuky, a co může být krásnější než ptačí zpěv?“ říká Beata Hlavenková.
Tanečníci v ptačích kostýmech a slavnostní premiéra
Projekt pod vedením Kristýny Novákové a Leony Kunayové představí tanečníky jako Markétu Jandovou, Jaroslavu Rameš Janečkovou, Kristínu Tukan, Michala Heribana, Františka Vlčka a Jindřicha Panského, kteří vystupují v ptačích kostýmech od Jany Smetanové na scéně vytvořené ve spolupráci s přírodou Pavlem Svobodou.
Premiéra videoklipu „Pasti na ptáky“ se uskuteční 24. října 2024 v pražském klubu Burza #4.
Spolupráce s ČSO a podpora veřejnosti
„V ČSO se snažíme upozorňovat na úhyny ptáků a hledat řešení tohoto problému. Klíčová je osvěta veřejnosti, práce v terénu a spolupráce se státní správou. Proto vítáme tuto kampaň, která ukazuje, že každý může pomoci předcházet zbytečným úhynům ptáků,“ doplňuje Věra Sychrová, vedoucí komunikace ČSO.
Společná ochrana biodiverzity pro budoucí generace
CCBC a ČSO si od kampaně „Pasti na ptáky“ slibují, že povzbudí veřejnost k většímu zájmu o ochranu biodiverzity. „Společně chceme chránit rozmanitost naší přírody pro budoucí generace,“ uzavírá ředitelka CCBC Kristýna Nováková.
Zdroj: Portál hlavního města Prahy – Praha – MHMP
Foto: ChatGPT – AI Generator