Chebský hrad má za sebou úspěšnou sezónu

V aktuální turistické sezóně, která bude na Chebském hradě ukončena o tomto víkendu (ve dnech 23., 24., 30. a 31. 12. bude hrad z provozních důvodů uzavřen), navštívilo štaufskou falc bezmála 60 000 turistů všech věkových kategorií a to jak z tuzemska, tak ze zahraničí. Z cizinců jako ve všech předchozích sezónách jednoznačně dominovali turisté němečtí, jimž ovšem, obrazně řečeno, na krk dýchali návštěvníci ze zemí Beneluxu a pro někoho možná překvapivě k nám na hrad čím dál více přijíždí i turisté z Dánska, které k našemu městu přitahuje postava vojevůdce Albrechta z Valdštejna, jenž za Třicetileté války pokořil dánského krále Kristiána IV.

V letošní sezóně se příchozí alespoň v letních měsících mohli po dvou letech opět potěšit prohlídkou tajemných podzemních chodeb barokních kasemat, jež jsou mimořádným lákadlem. V roce 2024 by měl být stávající provizorní vstupní objekt do podzemí nahrazen novou důstojnou stavbou. Přímo v hradním areálu vznikly také dvě nové expozice, jedna v interiéru zrekonstruovaného JV bastionu a druhá, exteriérová, v prostoru tzv. Kuchelhausu.

Ve zmíněném barokním bastionu jsou prezentována vybraná militaria, vojenská výzbroj a výstroj od raného středověku do období napoleonských válek. Z výše uvedeného vyplývá, že tato expozice je velkým lákadlem především pro milovníky vojenských dějin. Poučení zde ovšem najdou i ostatní návštěvníci, kteří se mohou seznámit s několika vybranými válečnými epizodami, které se v minulosti dotkly historie města Chebu. Spatří tak kupříkladu zajímavé zbraně používané husitskými vojsky při obléhání Chebu na počátku roku 1430, příslušníka Butlerova dragounského pluku v „plné polní“, jedná se o jednotku, jejíž členové měli lví podíl na mordu Albrechta z Valdštejna a jeho posledních spojenců, těžký obléhací moždýř z výzbroje švédské armády, jež Cheb dobyla v roce 1647 či pevnostní kanón habsburské armády z konce 18. století.

V tzv. Kuchelhausu nebo též Gordonově domě, který přiléhá k západní straně dochovaného torza hradního románského paláce, se lze seznámit s tím, jak vypadala hradní kuchyně v období pozdního středověku. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout repliky dobového nádobí a dalšího nezbytného kuchyňského náčiní, topeniště s otevřeným ohništěm s rošty a rožni, typický kuchyňský nábytek a mnoho dalších zajímavých detailů.

V areálu hradu a dalších městem spravovaných památkových objektech, ať už se jedná například o františkánský kostel Zvěstování Panny Marie či barokní kostel sv. Kláry, v letošním roce proběhly téměř dvě desítky kulturních akcí různého charakteru. Jednalo se o koncerty rozličných hudebních žánrů, divadelní představení, dlouhodobé výtvarné výstavy, dětské akce, historické slavnosti nebo sportovní klání.

 

Chebský hrad můžete navštívit celoročně v níže uvedených návštěvních hodinách. Pro skupiny od 10 osob (zájezdy, školy) lze po předchozí domluvě zajistit prohlídku hradu i mimo běžnou provozní dobu na telefonním čísle +420 602 169 298 nebo e-mailu kastelan@hrad-cheb.cz.

Leden – Únor – Březen  So – Ne 10:00 – 15:00

Duben – Květen               Út – Ne 10:00 – 17:00

Červen – Červenec – Srpen         Út – Ne 10:00 – 18:00

Září – Říjen          Út – Ne 10:00 – 17:00

Listopad – Prosinec         So – Ne 10:00 – 15:00

Ve dnech 23., 24., 30. a 31. 12. bude hrad z provozních důvodů uzavřen.

 

Zdroj:

Město Cheb, PhDr. Tomáš Dostál


Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments