Bohumil Šmída: Herec, režisér a výrazná postava československé kinematografie

Jméno Bohumila Šmídy zaujímá významné místo v historii československého filmu. Narodil se a vyrůstal v Praze, kde již během studií na reálném gymnáziu ve Slovenské ulici na Královských Vinohradech získal první filmovou roli ve snímku „Před maturitou“. Tato zkušenost se stala klíčovou pro jeho budoucí kariéru, neboť během natáčení tohoto filmu v roce 1932 se setkal s významnými osobnostmi českého filmu, jako byli František Filipovský, František Smolík, Jindřich Plachta a Vladislav Vančura.

Bohumil Šmída však nezačal svou kariéru v kinematografii ihned po škole. Po zahájení studia práv nastoupil na základní vojenskou službu, během níž se připojil k hokejovému klubu HC Trenčín. Jeho vojenská kariéra zahrnovala i převelení do Bratislavy a účast v hokejovém týmu VŠ Bratislava, který postoupil do první ligy. I když jeho hokejová kariéra byla krátká, ovlivnila jeho život a zanechala nezapomenutelné chvíle, jako bylo jeho vlastní vstřelení gólu v zápase v Českých Budějovicích.

Po ukončení vojenské služby se Bohumil Šmída vrátil do civilního života a rozhodl se věnovat filmovému průmyslu. Díky svému pobytu v Kokoříně se seznámil s filmařem Richterem, což mu otevřelo cestu k práci pro společnost Radiofilm. Postupně se stal vedoucím Divadla Filmového studia a následně ředitelem Studia populárně vědeckých a naučných filmů.

Bohumil Šmída si získal diváky především jako herec. Jeho filmografie zahrnuje řadu klasických filmů, které jsou stále oblíbené a reprízované. Mezi jeho významné role patří postavy v filmech jako „Žižkovská romanci“, „Kde alibi nestačí“, „Nahá pastýřka“, „Na kolejích čeká vrah“, a mnoho dalších. Zvláštní uznání si vysloužil za roli Pacínka ve filmu „Nahá pastýřka“, která se stala nezapomenutelnou.

Kromě herecké kariéry se Bohumil Šmída také angažoval v režijní práci a přednášel na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jeho přínos československému filmu se stal nezastupitelným.

Bohumil Šmída zemřel ve věku 75 let a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Jeho život a práce v kinematografii zanechaly nevymazatelnou stopu v dějinách československého filmu.


Zdroj: Městská část Praha 2.

Foto: Filmové Studio Barrandov


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments