Průzkum znečištění ovzduší po demolici staveb: Negativní výsledky monitoringu, další povrchový a podpovrchový průzkum plánován

Opakovaná měření certifikovanou společností prokázala negativní výsledky monitoringu ovzduší. Kraj přistoupil k měření ovzduší v lokalitách, kde probíhala demolice staveb, na základě informací od Policie ČR o výskytu azbestových úlomků v okolí. Rada kraje rozhodla, že pro získání dalších informací o znečištění nechá provést certifikovaný průzkum povrchových a podpovrchových vzorků z dotčených pozemků. Celkové náklady na průzkum a monitorování ovzduší budou činit 2,7 milionu korun.

Ve vzorcích ovzduší z milovického areálu provedených kontrolními měřeními nebyla nalezena žádná azbestová vlákna. Kontrolní odběry byly prováděny na místech, kde se manipulovalo se sutí a byla skladována do roku 2021. Měření probíhalo na různých místech s ohledem na směr větru a v ideálních povětrnostních podmínkách, jak uvedl radní Libor Lesák. Pro vyhodnocení celkového rozsahu znečištění a ekologické zátěže se kraj rozhodl provést povrchový a podpovrchový průzkum celé lokality. Certifikovaná firma provede odběry vzorků různých typů, včetně polétavých částic pomocí osobních detektorů. Celkem se prozkoumá 214 vzorků na sedmnácti vybraných lokalitách s použitím sedmi metodických postupů. Výsledkem bude souhrnná zpráva o ekologických zátěžích a případných škodách na vytipovaných lokalitách, včetně identifikace druhu a rozsahu znečištění. Tato zpráva poslouží jako podklad pro znalecký posudek, který specifikuje možné metody sanace a náklady spojené s odstraněním zjištěné ekologické zátěže.

Kraj zaplatil 470 tisíc korun za monitoring ovzduší a celková cena povrchového a podpovrchového průzkumu lokality činí 2,2 milionu korun včetně DPH. Firma SGS Czech Republic, s.r.o., je dodavatelem celého průzkumu a monitoringu ovzduší. Předpokládaný termín prezentace výsledků průzkumu je ve druhé polovině letošního roku.


Zdroj a foto: Středočeský kraj


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments