Žižkostel: sto let historie a budoucnost komunitního centra

Sto let uplynulo od doby, kdy se začalo uvažovat o postavení husitského kostela na náměstí Barikád. Podle plánů architekta Františka Kaliby byl kostel dokončen koncem roku 1925 a dostal jméno po nejproslulejším husitském vojevůdci. Skládá se z velké modlitebny a Komenského síně a nabízí také kanceláře a byty pro zaměstnance farního úřadu. Místo sloužilo také jako místo setkávání Jednoty mládeže a divadelního spolku.

O několik desetiletí později se Táňa Jírová a Lucie Hašková rozhodly navázat na tradici komunitního centra. Chtěly zde vytvořit prostor pro všechny, nejen pro věřící, ale i pro romské děti z okolí. „Naším cílem bylo a je propojovat lidi v různých životních situacích tím, že jim nabídneme místo, kde najdou zábavu, pomoc i příležitost k navazování nových přátelství,“ říká Jírová. Tak vznikl Žižkostel, kde se například usadil nízkoprahový klub Husita. Brzy se ukázalo, že prostory potřebují rekonstrukci, kterou měl financovat grant Evropské unie. V květnu 2020, kdy začaly stavební práce, se ale objevily problémy se statickou závadou na konstrukci budovy.

Nová dokumentace a povolení způsobily roční zpoždění stavby. Mezitím se zhoršil stav čelní zdi, kterou bylo nutné odstranit. To znamenalo další průtahy. Stavba byla obnovena na jaře 2022. I když nárůst cen materiálu a energií zvýšil náklady o téměř 80 milionů korun, práce na dokončení kostela pokračují a Táňa Jírová doufá, že komunitní život se do něj vrátí už na konci letošního roku: „Můžete se těšit například na nízkoprahový klub, kavárnu, prostor pro komunitní poradnu, semináře, ale i kulturu. V plánu je taky zahrádka plná voňavých bylinek. Přála bych si, aby se sem vrátila spontánnost, nové nápady, pohoda a zároveň všechny nezapomenutelné akce“.


Zdroj a foto: MČ Praha 3


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments