Zámecký kopec v Náchodě se otevřel veřejnosti

Na projektu revitalizace tzv. Zámeckého kopce se ve spolupráci Národního památkového ústavu, Územní památkové správy na Sychrově a Města Náchod pracovalo již od roku 2014. Práce započaly v létě roku 2020 a v pondělí 5. prosince 2022 se za přítomnosti čestných hostů slavnostně zpřístupnil veřejnosti. Zámecký kopec sloužil v minulosti pastevcům, v polovině 19. století byl osázen ovocnými sady, ale od poloviny 20. století zarůstal přirozeným náletem, až se stal listnatým lesem, a v posledních letech se potýkal s vážnými technickými problémy. Cílem projektu jeho obnovy tak bylo nejen propojení areálu Státního zámku Náchod s centrem města, ale především zpevnění kopce, zajištění svahů před sesuvy, zřízení jeho odvodnění, odstranění náletových dřevin a nahrazení stromů ve špatném zdravotním stavu stromy novými. Obnoven byl cestní systém v délce cca 2,5 km, jehož součástí jsou nové lávky, schodiště, ale také vyhlídky a odpočinkové zóny. Nechybí ani nové osvětlení. Zrestaurovány byly tři hlavní artefakty – busta princezny Idy, křížek Schaumburg-Lippe a původní kamenný podstavec sochy sv. Jana Nepomuckého. Na něj byla osazena kopie sochy, která na místě chyběla téměř 70 let. Celková délka obnovených cest je zhruba 2,5 km, celková délka všech druhů zábradlí je odhadem 960 m. Je zde 505 kamenných a 379 ocelových schodů. Bylo vysázeno přes 250 stromů, z toho 160 ovocných a 35 tisíc rostlin. Na kopci je rozmístěno 43 laviček a 15 odpadkových košů. V prostoru stavby bylo použito 158 tun oceli a asi 650 m3 betonu.

Vysázeny byly jabloňové, hrušňové a třešňové sady a lipová alej „Schaumburg-Lippe” pojmenovaná po posledních šlechtických majitelích náchodského zámku. Arboristé na kopci rozmístili 40 ptačích a 20 netopýřích budek a z pokácených stromů s dutinami založili broukoviště. V průběhu prací byl na tzv. Vysokých šancích objeven archeologický nález v podobě středověké bašty, která byla součástí opevnění. Její datace je dle archeologů odhadována na přelom 15. a 16. století. Nález byl zakonzervován a jeho nadzemní část bude přístupná veřejnosti.

Projekt za téměř 240 milionů korun byl z velké části financován Ministerstvem kultury z programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny státních kulturních zařízení (197 mil. Kč), zbylé náklady byly hrazeny přímo z prostředků Ministerstva kultury. Generálním projektantem byla královehradecká firma New Visit s.r.o. a generálním dodavatelem litoměřická firma Gardenline s.r.o.

 

Zdroj a foto z průběhu prací:

Město Náchod


Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments