V úterý 12. 12. 2023 proběhla ve společenském sále pod Normou vernisáž výstavy s názvem “ Příběh rodiny Kolbenů“. Emil Kolben byl průmyslník, který stejně jako Škoda nebo Baťa zásadně ovlivnil vývoj v českých zemích. Byl zároveň vizionář, který během svého života spolupracoval se slavnými vynálezci Edisonem i Teslou. V Praze soupeřil s Františkem Křižíkem a významně se u nás zasloužil o zavedení varianty střídavého proudu. Výstava vznikla ve spolupráci senátora Davida Smoljaka a spolkem Kolbenova vila, z.s.. Vernisáž výstavy proběhla za účasti senátora Davida Smoljaka, členů spolku Kolbenova vila a Zdeňka Svěráka, který na prknech Divadla Járy Cimrmana spolu s ostatními herci nejednou nejslavnějšího českého elektrotechnika připomněl!
Výstava potrvá jen do 19. 12. 2023 a a je možné ji navštívit ve čtvrtek a pátek od 14 do 17 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 12 hodin, pondělí-zavřeno z důvodu setkání zastupitelů MČ se seniory a konání zastupitelstva MČ a v úterý od 15 do 18 hodin. (středa 13. 12. je v sále soukromá akce).
Jiný čas prohlídky je možné domluvit na tel.: 603 479 203.
Inženýr Emil Kolben založil v roce 1896 ve Vysočanech společnost Kolben a spol. O dva roky později fúzovala se společností Pražská a.s. a vznikla tak Elektrotechnická a.s. Od roku 1901 vyráběla kompletní vybavení pro vodní elektrárny. Roku 1921 se První Českomoravská továrna na stroje v Praze sloučila s Elektrotechnickou a.s. a vznikla tak Českomoravská – Kolben. Ta se v roce 1927 spojila s Akciovou společností Strojírny, dříve Breitfeld, Daněk a spol. a vznikla Českomoravská–Kolben–Daněk (ČKD), největší strojírna v tehdejším Československu. V čele podniku stál Emil Kolben, a to až do roku 1939. Dne 6. června 1943 byl zatčen nacisty a zemřel 3. července 1943 v Terezíně ve věku 80 let.
Foto:
B. Borová
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.