Od čtvrtka je pro obyvatele Prahy a návštěvníky metropole k dispozici fascinující výstava, která upomíná na 300 let existence prvního trvalého osvětlení města prostřednictvím olejových luceren. Tato výstava přibližuje historický vývoj pouličního osvětlení díky dobovým ilustracím, fotografiím a zajímavostem týkajícím se provozu veřejného osvětlení. Výstava probíhá na Mariánském náměstí před budovou pražského magistrátu a bude otevřena až do 15. listopadu.
Tuto venkovní výstavu pro širokou veřejnost připravila společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), zodpovědný za správu veřejného osvětlení. Tato akce probíhá pod záštitou primátora Bohuslava Svobody a radního pro infrastrukturu Michala Hrozy.
K výstavním panelům patří i funkční instalace obsahující více než deset různých druhů svítidel, která byla charakteristická pro pražské ulice od šedesátých let minulého století až po současnost. Během probíhající výstavy budou tyto lampy každý večer od západu slunce do půlnoci rozsvíceny. Součástí této instalace je také plynová lucerna a zábavná “poznávačka” pro děti s neoficiálními názvy lamp.
Primátor Bohuslav Svoboda při zahájení výstavy řekl: “Procházet minulostí veřejného osvětlení Prahy je jako rozvíjet knihu starých pražských příběhů. Světlo vždy hrálo klíčovou roli v utváření charakteru města, a řada historických lamp a stožárů stále přispívá k jeho nezaměnitelné atmosféře. Pražané i návštěvníci metropole ho každodenně objevují v centru našeho krásného města. Málokdo však uvědomuje, že je také důležité pečovat o toto osvětlení, a já děkuji těm, kteří se o něj v Praze starají.”
Radní Michal Hroza dodal: “Tři sta let je výročí, které stojí za oslavu a představuje mimořádnou příležitost podívat se na zajímavý historický vývoj, který postupně přinášel světlo a bezpečí do pražských ulic. Všechny Pražany bych chtěl pozvat na tuto výstavu a věřím, že je zaujme. Dnes je systém veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostl na více než 140 tisíc světelných bodů a prochází další evolucí. Staré sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky efektivnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení. Výstava také ukazuje konkrétní projekty, kde pražské lampy tuto funkci plní.”
Předseda představenstva THMP, Tomáš Jílek, zdůraznil: “Veřejné osvětlení je velmi zajímavou oblastí. Tuto výstavu jsme připravili, abychom pozvali širokou veřejnost do světa veřejného osvětlení a ukázali jí, co zahrnuje péče o městské lampy, jejich renovace a osvětlení historických památek. Výstavu jsme doplnili ukázkami různých typů svítidel, která jsme pro tuto událost zrekonstruovali. Mezi nimi můžete vidět svítidlo známé jako “laminátka” z 60. let minulého století, téměř dvacetikilová svítidla typu “kufr” a “převracečka,” která svítila v Praze v sedmdesátých letech, nebo takzvaný “velbloud” z osmdesátých let.”
Součástí této výstavy jsou také prohlídky s průvodcem, které se budou věnovat historickému osvětlení v centru města, a zážitková akce na Petřínské rozhledně, zaměřená na slavnostní osvětlení pražských památek ve spolupráci se společností Prague City Tourism. Tato oslava třístého výročí započala v červnu, kdy byla Petřínská rozhledna osvícena animovaným ohněm symbolizujícím světlo olejových luceren a postupně byla osvícena různými barvami charakteristickými pro světla z pražských lamp od minulosti po současnost.
THMP je zodpovědný za správu a servis široké škály technologických zařízení v Praze a zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Hlavním úkolem společnosti je péče o veřejné osvětlení. Kromě toho se stará o městský kamerový systém, světelnou signalizaci, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. THMP provozuje jednotný nonstop dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních intervencí, kterých provede více než 25 tisíc ročně. Společnost také osvětluje pražské památky, zajistí vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se zapojuje do projektů v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovy mobiliáře na zastávkách MHD. Cílem THMP je vytvořit chytré a příjemné město pro obyvatele a návštěvníky.
Zdroj a foto: Magistrát hlavního města Prahy
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.