V Jihočeském muzeu proběhne výstava Vojtěcha Kubašty

Při příležitosti 110 let od narození celosvětově uznávaného malíře, grafika, ilustrátora, tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty (1914 – 1992) pořádá Jihočeské muzeum unikátní výstavu, která prezentuje průřez tvorbou tohoto výjimečného umělce. Na výstavě budou poprvé k vidění mj. i originály, ze kterých se dodnes reprodukuje a tiskne např. kniha Perníková chaloupka nebo originály kreseb betlémů a pohledů. Novinkou jsou zvětšeniny jeho betlémů a další jedinečné exempláře (např. Jihočeský betlém o rozměrech 2,5 x 10 metrů, zvětšený Moravský betlém Pokoj lidem dobré vůle o velikosti 2 x 5 metrů nebo pohyblivé výjevy z pohádek). Hravá výstava určená pro děti i dospělé je unikátní svou velikostí, přehlídkou vystavovaných exponátů a moderním pojetím, zároveň při zachování důstojnosti k autorovi a objektu. Neméně významným detailem je i fakt, že se výstava koná v Českých Budějovicích a tedy kraji, odkud rod Kubaštů pochází. Originální vystavovaná díla jsou zapůjčena od několika sběratelů z České republiky a USA. Zvětšeniny betlémů vytvořil Roman Kubašta.

Pravděpodobně není v České republice rodina, která se nesetkala s jeho díly. Již od 40. let tvořil Vojtěch Kubašta pro více jak 10 největších nakladatelů. Nejdříve to byly ilustrace do knih a reklama pro největší tehdejší výrobní společnosti, především pro českobudějovický KOH-I-NOOR HARDTMUTH, kde byl Vojtěch Kubašta hlavním reklamním grafikem. Později začaly vznikat jeho první prostorové betlémy a dětské knížky. V dnešní terminologii 3D knihy neboli PopUp se staly pak autorovou celoživotní náplní. Vojtěch Kubašta ilustroval několik set titulů klasických prostorových knih, v různých kompilacích pak přes 150 prostorových pohyblivých knih, desítky betlémů, prostorové a ploché pohlednice nebo omalovánky. Vytvořil ale i nezapomenutelné grafické listy, které jsou dnes sběratelsky vyhledávané, stejně tak jako všechny původní, dobové vydání jeho publikací.

Celoživotní dílo Vojtěcha Kubašty nebude nikdy přesně zmapováno. „Pokud bychom se pokusili sečíst všechny jeho ilustrace za celý, neskutečně umělecky plodný život, a to jak do časopisů nebo knih, všechny jeho reklamní práce, novoročenky, exlibris, pohlednice, jeho osobní a nikdy nepublikované kresby, dále kresby Prahy, Česka a Slovenska, díla s tematikou  W. A. Mozarta, užitné průmyslové nebo architektonické návrhy apod., tak bychom se dostali jednoznačně k číslu 40000 – 50000 kreseb. Toto je však nižší odhadované číslo,“ říká vnuk Vojtěcha Kubašty Roman Kubašta.

Pokud bychom sečetli všechny tiskově vydaná díla Vojtěcha Kubašty od prvních vydání až do současnosti, dostaneme k neuvěřitelnému číslu 50 – 60 milionu vydaných kusů po celém světě, a to přibližně ve 30 jazykových mutací. Bez nadsázky lze tvrdit, že není na světě autora, který sám vymyslel tolik pohyblivých knih a rozevíracích betlémů. Vojtěch Kubašta knihy nejen ilustroval, ale jako inženýr a architekt je kompletně technicky i sám navrhl a zkonstruoval z papíru takovým způsobem, že jsou funkční i po 60 letech. To co dnes tvoří celé týmy lidí na počítačích měsíce, to Vojtěch Kubašta vytvořil sám. A stačily mu k tomu nůžky, ostrý nůž a papír.

Výstava se uskuteční ve dnech  24.11.2023 – 14.2.2024 v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Během celého trvání výstavy je naproti recepci připraven doprovodný prodej papírových betlémů, publikací a dalších tematických upomínkových předmětů.

V rámci doprovodného programu se uskuteční přednášky Romana Kubašty.

  1. 1. 2024: Výroba klasické a prostorové knihy aneb „chovejme se ekologicky“: pro žáky I. stupně od 9:30 hodin (objednávky online nebo na tel.: 391 001 528 / 727 822 573) a pro veřejnost od 16:00 hodin. Přednáška posluchačům poodhalí, jak se vyrábějí knihy, především specifický druh prostorových knih a betlémů. Roman Kubašta během své více než čtyřicetileté praxe v polygrafickém průmyslu shromáždil i řadu osobních postřehů k tématu ekologie v tomto odvětví. Vyvrátí některé mýty a ukáže, jak se někdy ve snaze o zdravý přístup k přírodě chováme právě naopak, aniž si to uvědomujeme. Návštěvníci si také pod vedením přednášejícího budou moci vyzkoušet složit jednu stránku z prostorové knihy.
  2. 2. 2024: Umění, umělá inteligence a ekologie: pro veřejnost od 16:00 hodin. Co to vlastně je umělá inteligence? Proč se jí bát nebo nebát? Roman Kubašta v přednášce čerpá ze svých zkušeností a praxe v polygrafickém průmyslu. Bude se zabývat mýty a fakty o vlivu umělé inteligence (AI) na člověka, tím, zda máme „umělecká díla” vytvořená umělou inteligencí považovat také za umění a proč je lidství v umění nenahraditelné. To bude prezentovat na praktických ukázkách práce umělé inteligence ve srovnání s tvorbou umělce mimořádného nadání, jakým byl právě Vojtěch Kubašta. Přednáška je vhodná pro širokou veřejnost.

Zdroj:

Jihočeského  muzea


Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments