Od 1. října 2023 se mění název ulice Koněvova na Hartigovu. Vzhledem k této změně budou muset obyvatelé, kteří mají na této ulici bydliště nebo firmu, požádat o změnu v dokladech. Od září si mohou zájemci on-line rezervovat termíny na podání žádosti o nový občanský průkaz. Od října bude oddělení osobních dokladů v provozu v rozšířených úředních hodinách vyhrazených výhradně pro občany z Hartigovy ulice. Koho se změny týkají? Občanů s trvalým bydlištěm a majitelů vozidla v Koněvově/Hartigově ulici. Podnikatelů, OSVČ a právnických osob, které mají sídlo v Koněvově/Hartigově ulici . Cizinců s přechodným nebo trvalým pobytem v Koněvově/Hartigově ulici. Výměna dokladů bude ZDARMA
Proč dochází ke změně?
Nejdelší žižkovská třída, dnešní ulice Koněvova, prošla od svého vzniku celou řadou změn. Původně Vídeňská třída se v letech 1875–1940 jmenovala Poděbradova. Následujících pět let nesla název Brněnská, poté rok znovu Poděbradova. V roce 1946 byla rozhodnutím Ústředního výboru hlavního města Prahy pojmenována po maršálu Koněvovi, a to přesto, že tím bylo porušeno pravidlo nepojmenovávat pražské ulice po žijících lidech (Ivan Stěpanovič Koněv zemřel v roce 1973).
Podněty ke změně názvu Koněvovy ulice se následně objevovaly opakovaně už od počátku 90. let, kdy v porevolučním období docházelo k přejmenování mnoha ulic, náměstí nebo zastávek městské hromadné dopravy. Jednalo se nejčastěji o navracení původních názvů změněných v průběhu komunistického režimu. V roce 2022 se pozornost veřejnosti k názvu Koněvovy ulice obrátila znovu, tentokrát v souvislosti s agresí Ruska na Ukrajině. V březnu 2022 obdržela městská část Praha 3 žádost Klubu přátel Žižkova, ve které klub navrhl změnu názvu ulice i s variantou pojmenování po prvním žižkovském starostovi Karlu Hartigovi. Hlavními argumenty byla role Koněva při potlačení maďarského povstání v roce 1956, při výstavbě berlínské zdi nebo při provádění vojenského průzkumu před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Návrh Klubu přátel Žižkova zároveň poukazoval na veřejnosti méně známou osobnost Karla Hartiga. Karel Hartig byl zakladatelem Žižkova i jeho prvním starostou. Prosadil nejen název samotného Žižkova, ale také pojmenovávání ulic a prostranství po husitských bojovnících a kazatelích. Ulice Koněvova je s jeho životem úzce spjatá – na místě dnešní křižovatky Ohrada stával statek Pražačka, vlastněný rodinou Stomeových, do které se Karel Hartig v roce 1865 přiženil. Přestože se Hartig zasloužil o názvy mnoha žižkovských ulic, jeho jméno dosud žádná nenesla.
V dubnu 2022 radní Prahy 3 zmíněný návrh na přejmenování ulice Koněvova schválili, nezávisle na tom přejmenování ulice schválila také místopisná komise Rady hlavního města Prahy a posléze zastupitelstvo městské části. Definitivní zelenou návrhu dali radní hlavního města Prahy 19. června 2023. Praha 3 se zároveň s posuzováním návrhu začala zabývat dopady přejmenování na obyvatele a podnikatele s adresou na Koněvově ulici s cílem změnu administrativně co nejvíce zjednodušit a všem, kterých se změna dotkne, nabídnout plnou pomoc.
Kdo byl Karel Hartig
Karel Hartig se narodil 4. května 1833 v Sedlčanech a zemřel 12. srpna 1905 v Praze. Byl to stavitel, vlastenec a propagátor husitství. Stal se starostou Královských Vinohrad před jejich rozdělením a od roku 1876 se stal prvním starostou Žižkova.
Foto:
ŠJů. wikimedia.commons
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.