V únoru loňského roku začaly stavební práce na rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce, které pokračují i v současnosti. Právě probíhá renovace historických skleněných vitráží a věžních hodin a komplexní rekonstrukce hodinové věže bude pokračovat minimálně ještě rok. Také byly dokončeny vrty pro tepelná čerpadla v jámě levého křídla a právě v této části se začínají stavět základy. V suterénu vstupního foyer musela být kvůli špatnému stavu odstraněna západní část a bude nahrazena novou.
V střední hale směrem k levému křídlu byly částečně demontovány historické vitráže, které budou nahrazeny novými. Střední hala a pravé křídlo prochází komplexní revizí technologických kanálů, které musí být připraveny pro zatížení výstavním prostorem. Stropy musely být vybourány a nově vybudovány s výztuží. V pravém křídle se také staví dva nové železobetonové kolektory pro budoucí propojení severní a jižní části paláce technickými rozvody.
Části štukových fasád na stávajících křídlech už prošly opravami a jsou hotové z jedné třetiny. Stále probíhají dodatečné destruktivní a nedestruktivní průzkumy pro detailní zkoumání původních částí budovy a následných úprav projektové dokumentace.
Radní Adam Zábranský, který má na starosti majetek, transparentnost a legislativu hlavního města Prahy, se snaží udělat maximum pro to, aby Průmyslový palác byl dokončen a stal se výkladní skříní brány do Stromovky. Projekt se stal stěžejním projektem, na který bude upírat svou pozornost. V minulém volebním období se podobně angažoval i bývalý radní Pavel Vyhnánek a celá bývalá koalice.
Celý projekt se podařilo dotáhnout k realizaci po 13 letech příprav, což je pro české stavebnictví typické.
Foto: Volné dílo / Wikimedia Commons
Zdroj: Praha.eu
Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.