Obnova lesních cest v Bělském lese přináší komfort pro sportovce a rodiny

Odhadovaná doba čtení 3 min dlouhý text

V Bělském lese, populární destinaci pro sportovce a rodiny, byly dokončeny opravy lesních cest, které výrazně zlepší dopravní obslužnost a komfort pro pěší i cyklisty. Projekt realizovala společnost Ostravské komunikace s náklady 8,3 milionu Kč bez DPH, přičemž opravené cesty propojují obvody Ostrava-Jih a Stará Bělá.

Obnova lesních cest v Bělském lese

V oblíbeném Bělském lese, který často navštěvují sportovci i rodiny, byly dokončeny opravy lesních cest, které před rekonstrukcí byly ve špatném stavu. Opravené cesty nyní zlepší dopravní obslužnost pro lesní hospodářství a nabídnou pohodlnější prostředí pro pěší a cyklisty.

Realizace projektu

Stavební práce provedla společnost Ostravské komunikace s náklady 8,3 milionu Kč bez DPH. Projektovou dokumentaci zpracovala firma Geoengineering a práce byly dokončeny za šest týdnů. Obnovená klíčová dopravní síť o celkové délce 1,71 km propojuje obvody Ostrava-Jih a Stará Bělá.

Detaily rekonstrukce

„Součástí prací byla oprava původního odvodnění podél komunikace, zahrnující pokládku betonových tvarovek a pročištění a prohloubení příkopů. Stávající sjezdy a přejezdy navazujících lesních cest byly zachovány a dosypány štěrkodrtí. Na žádost městského obvodu Stará Bělá byl také upraven přejezd přes odvodňovací žlaby k lokalitě Slučí. U propustku, poblíž studánky Matky Boží, bylo instalováno nové zábradlí pro cyklisty,“ uvedl náměstek primátora Břetislav Riger a dodal: „Obnovená komunikace navazuje na síť cyklostezek v Moravskoslezském kraji, konkrétně na cesty směrem na Krmelín a Hukvaldy.“

Stav před rekonstrukcí

Před rekonstrukcí byly tyto cesty plné výtluků a prasklin a jejich povrch se rozpadal. V přípravné fázi byly zvažovány dvě možnosti obnovy lesních cest. Horní vrstvy komunikací byly odstraněny a nahrazeny novým zpevněným krytem. Vzhledem k oblíbenosti Bělského lesa mezi návštěvníky bude oblast nadále zvelebována.

Význam lesoparku

Lesopark, který se nachází poblíž jednoho z ostravských sídlišť, nabízí pobyt v přírodě. Obnova lesní sítě navazuje na loňský projekt Cesta vody, který se po otevření stal velmi vyhledávaným. Les je protkán sítí cest, které návštěvníkům nabízejí sportovní a rekreační vyžití, včetně cyklostezek a turistických tras. Lesní síť má také hospodářskou funkci a území spravuje společnost Ostravské městské lesy a zeleň.

Další atrakce v lesoparku

Kromě zmíněné Cesty vody návštěvníci v lesoparku najdou množství pramenů, studánku Matky Boží, kapli Panny Marie Lurdské, altány a výukový areál. Na okraji lesa se nachází Křížová cesta. Rekreační význam Bělského lesa roste od počátku 20. století spolu s rozvojem města a nárůstem počtu obyvatel. Cílená podpora rekreační funkce lesa začala v 70. letech. Lesopark Bělského lesa se rozkládá na ploše 160 hektarů v katastru Staré Bělé a Výškovic.


Zdroj:  Aktuálně — Ostrava.

Náhledové foto: A. Horsinka

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments