Modernizace aktivační lhůty v aplikaci PID Lítačka

Odhadovaná doba čtení 3 min dlouhý text

Rada hlavního města Prahy schválila zkrácení ochranné aktivační lhůty pro nákup jízdenky v mobilní aplikaci PID Lítačka z 2 na 1 minutu. Změna má usnadnit cestování a zároveň chránit proti zneužití.

Zkrácení ochranné aktivační lhůty

Rada hlavního města Prahy schválila zkrácení doby, po kterou je možné aktivovat jízdenku v mobilní aplikaci PID Lítačka, z 2 na 1 minutu. Tato změna vstoupí v platnost od 1. července 2024. Účelem této aktivační lhůty je zabránit zneužití placení jízdného v MHD a vlacích při kontrole revizory a průvodčími. Stávající dvouminutová lhůta je uživatelsky nekomfortní, zejména pro ty, kdo si jízdenku kupují těsně před příjezdem vozidla na zastávku. Cestující jsou povinni mít platnou mobilní jízdenku již před nástupem do vozidla MHD nebo metra.

Odpověď zástupců města

“Zkrácením doby aktivace jízdenky na 1 minutu chceme výrazně usnadnit nákup jízdenek v mobilní aplikaci. Dlouhá lhůta nebyla příliš pohodlná, zejména pro ty, kdo cestují na poslední chvíli. Zároveň věříme, že jedna minuta stále poskytne adekvátní ochranu proti zneužití,” uvedl Zdeněk Hřib, první náměstek primátora Prahy pro dopravu.

Implementace veřejné dopravy a další aplikace

Jednominutová ochranná lhůta je běžná praxe i v dalších městech a dopravních systémech České republiky, jako jsou Ostrava, Liberecký nebo Ústecký kraj. Tato změna se bude týkat i dalších partnerů, kteří poskytují aplikace pro nákup jízdenek PID, např. DoKapsy od ČSOB. Lhůta pro aktivaci SMS jízdenek zůstává nezměněna, pohybuje se mezi 1 a 2 minutami kvůli odlišné technologii služby. Při cestování příměstskými a regionálními autobusy, kde je potřeba se prokázat jízdním dokladem již při nástupu, se pravidla nemění.

Další inovace a podpora občanů

Pro zlepšení uživatelské přívětivosti bylo do aplikace PID Lítačka přidáno výrazné upozornění na aktivační lhůtu ještě před samotným nákupem jízdenky. Nově aplikace nabízí jízdenky s časovou platností zahrnující i dobu na pěší přesun metrem, nejen čas odjezdu a příjezdu.

Podpora lidí v těžké životní situaci

Součástí změn Tarifu PID od 1. července 2024 je také prodloužení slevy na předplatních kuponech pro lidi v hmotné nouzi o rok, a to do 30. června 2025. Tato sleva umožňuje nákup zlevněných kuponů za 165 Kč na měsíc nebo 444 Kč na 3 měsíce a je určena lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí a doloží tento nárok potvrzením od Úřadu práce.

Závěrečné vyjádření náměstka

“Naším cílem je chránit Pražany, kteří se potýkají s finančními obtížemi způsobenými vysokou inflací. Proto jsme se rozhodli prodloužit slevu na jízdném v MHD až do konce června příštího roku,” vysvětlil náměstek Zdeněk Hřib důvody prodloužení slevy.


Zdroj:  Portál hlavního města Prahy – Praha – MHMP

Foto: Chemical Engineer / Wikimedia Commons /  CC BY-SA 4.0

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments