Maria Callas: Život a odkaz operní legendy

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

Maria Callas, slavná americko-řecká sopranistka, patří mezi nejvýznamnější operní zpěvačky 20. století. Svým ohromujícím hlasem, precizní technikou a nezaměnitelnou vášní si získala obdiv po celém světě. Její cesta od dětství poznamenaného rodinnými problémy až k triumfům na nejprestižnějších operních scénách byla plná překážek, ale také nevídaných úspěchů. Callas zůstává nejen ikonou opery, ale také symbolem umělecké oddanosti a dramatické vášně.

„Opera je bojiště.“ — Maria Callas

Začátky a nelehká cesta ke slávě

Maria Callas se narodila 2. prosince 1923 v New Yorku řeckým přistěhovalcům. Její dětství nebylo šťastné — rodinu poznamenaly nevěra jejího otce a následný rozvod rodičů. Ve 13 letech se Maria s matkou a sestrou přestěhovala do Athén, kde začala studovat zpěv na Aténské konzervatoři pod vedením slavné operní pěvkyně Elviry de Hidalgo.

Už v 17 letech debutovala na jevišti Královské opery v Athénách. Následující rok ztvárnila svou první titulní roli v opeře Tosca, která se stala jednou z ikonických postav její kariéry. Navzdory talentu a raným úspěchům čelila Callas mnoha výzvám, včetně těžkých začátků na mezinárodní scéně.

Cesta na vrchol: Evropou ke světové slávě

Callas odmítla nabídku menších rolí v Metropolitní opeře v New Yorku a rozhodla se zaměřit na evropská jeviště. V roce 1947 vystoupila v opeře La Gioconda ve Veroně, kde se seznámila se svým budoucím manželem Giovannim Meneghinim. Ten se stal nejen jejím partnerem, ale i manažerem, který pomohl budovat její kariéru.

Zásadním momentem bylo její vystoupení v opeře Puritáni v benátském divadle La Fenice v roce 1949, kterým si definitivně získala pozornost světa. Následovala řada triumfů, například v opeře Norma v Covent Garden v roce 1952 a v La traviatě v milánské La Scale v roce 1955.

Ikona opery a nekompromisní umělkyně

Maria Callas byla známá svou neuvěřitelnou profesionalitou a náročností, jak na sebe, tak na své kolegy. Během své kariéry prosazovala rovnost honorářů s mužskými zpěváky, což tehdy šokovalo hudební svět. Její hlas a charisma uchvacovaly publikum, ale stejně tak přitahovaly kritiku.

Ke konci 50. let začal její hlas slábnout, což mnozí připisovali drastickému úbytku váhy. Přesto dokázala i nadále uchvacovat svými výkony, dokud v 60. letech neukončila svou operní kariéru.

Soukromý život plný vášně a dramat

Osobní život Marie Callas byl neméně dramatický než její role na jevišti. Po rozchodu s manželem navázala vztah s lodním magnátem Aristotelem Onassisem, který se stal předmětem obrovského mediálního zájmu. Přestože jejich vztah skončil, Callas si udržela status módní a kulturní ikony.

Kromě koncertních vystoupení se věnovala i výuce — vedla mistrovské kurzy na Juilliard School a v roce 1969 zazářila ve filmu Medea režiséra Piera Paola Pasoliniho. V polovině 70. let se stáhla do ústraní a žila v Paříži.

Odkaz operní legendy

Maria Callas zemřela 16. září 1977 na infarkt ve věku pouhých 53 let. Dodnes zůstává ikonou operního světa, symbolem vášně, talentu a dramatu. Její osobní i profesní život připomíná samotné operní umění — plný intenzivních emocí, triumfů i tragédií.

„Umělec je vždy umělcem,“ řekla Callas. A právě tak si ji svět dodnes pamatuje.


Zdroj: AQS, a.s., divize Bioscop

Foto: CBS Television / Toto je volné dílo, neboť bylo vydáno ve Spojených státech mezi roky 1929 a 1977 bez copyrightové výhrady

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments