Jihočeský kraj přichází s inovativním konceptem online pohotovosti, která umožní obyvatelům kraje získat lékařské konzultace prostřednictvím komunikační platformy bez nutnosti osobní návštěvy ordinace. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a je zcela zdarma. Cílem je zlepšit dostupnost zdravotní péče a odlehčit fyzickým pohotovostním službám.
Zavedení online jihočeské pohotovosti
V případech, kdy zdravotní stav nevyžaduje osobní návštěvu lékaře, zavádí Jihočeský kraj koncept online pohotovosti. Tato služba umožní prostřednictvím komunikační platformy snadnější přístup ke zdravotní péči.
„V České republice je kvůli nedostatku lékařů stále obtížnější zajistit pohotovostní služby. Náš projekt by mohl tuto situaci zmírnit. Obyvatelé Jihočeského kraje budou jako jediní v republice moci využívat online pohotovost, která je dostupná 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a to zcela zdarma,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Lékaři budou poskytovat základní diagnózy přes videohovory, což umožní pacientům vyhnout se cestování a dlouhému čekání v ordinacích.
Zajištění služby a kvality
Dodavatel, kterého Jihočeský kraj vybral v rámci zadávacího řízení, bude zajišťovat jak softwarové řešení, tak i lékaře, kteří budou k dispozici dospělým i dětským pacientům. Kvalitu a odbornost garantují praktičtí lékaři pro dospělé a pediatři pro děti a dorost.
Služba je poskytována zdarma obyvatelům s trvalým bydlištěm v Jihočeském kraji, a to nepřetržitě 24/7. Lékařské konzultace budou možné po registraci od 1. srpna 2024 na webu www.jihoceskapohotovost.cz, a ke spojení s lékařem bude stačit počítač nebo chytrý telefon. Spojení s lékařem bude dostupné do 30 minut od zadání požadavku a proběhne formou chatu nebo videohovoru.
Funkce a výhody služby
„Online jihočeská pohotovost neslouží k poskytování akutní péče, ale jako alternativní kontakt mezi pacientem a lékařem. Díky moderním telekomunikačním technologiím je možné posoudit zdravotní stav pacienta, navrhnout vhodný léčebný postup a vystavit eRecept,“ uvedla Ivana Turková, vedoucí odboru zdravotnictví.
Cíle online pohotovosti
Cílem online jihočeské pohotovosti je zvýšit dostupnost zdravotní péče, šetřit čas pacientů a odlehčit lékařským pohotovostem a urgentním příjmům v případech, které nevyžadují fyzickou přítomnost lékaře. Služba umožní řešit nekomplikované zdravotní problémy na dálku, poskytovat lékařské konzultace a vystavovat eRecepty, a to vše bez nutnosti fyzické návštěvy ordinace.
Přínos digitalizace zdravotnictví
Digitalizace zdravotnictví představuje příležitost k významnému zefektivnění zdravotní péče s pozitivními dopady na ekonomiku.
„V jihočeském zdravotnictví podporujeme rozvoj digitalizace a výměnu zdravotnických záznamů mezi zdravotnickými zařízeními. Telemedicína zjednoduší a zefektivní přístup k lékařské péči. Očekáváme, že možnost poskytovat vybrané zdravotní služby online bez nutnosti cestování a čekání pacientům výrazně usnadní řešení jejich zdravotních problémů, umožní rychlou diagnostiku a vystavení eReceptu,“ uvedl hejtman Kuba.
Zdroj: Jihočeský kraj
Foto: NEMOCNICE ČESKÉ BUDĚJOVICE, a.s