Hlavní město Praha poskytne finanční podporu Muzeu paměti 20. století

Hlavní město přislíbilo finanční podporu Muzeu paměti 20. století. Částka ve výši 26,4 milionu korun bude použita na pokrytí provozních nákladů muzea a konkrétních projektů a aktivit, které se plánují realizovat letos. Radní Prahy schválili poskytnutí dotace v pondělí, ale návrh musí ještě projít schválením zastupitelstva.

„Není možné podceňovat důležitost udržování historické paměti pro rozvoj demokratických hodnot – a to z několika důvodů. Zaprvé, abychom se poučili z minulosti, a zadruhé, abychom nesmazali vzpomínku na lidi, kteří prošli dramatickými událostmi 20. století. Je nezbytné uchovat si paměť. Proto jsem potěšen, že projekt Muzea paměti 20. století postupuje do další fáze pomocí poskytnutí dotace ve výši 26 milionů korun,“ uvedl Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro kulturu a památkovou péči.

Muzeum paměti 20. století plánuje v nejbližší době uspořádat různé akce, například výstavu s názvem Evropský GULAG, historickou procházku spojenou s pražskými místy spojenými s Janem Palachem a debatu nazvanou „Otevřené byty, otevřená srdce – ženy odolávající v éře normalizace“ v Knihovně Václava Havla. Více informací o muzeu a jeho programu najdete zde.

Hlavní město Praha považuje za nezbytné připomínat nejen oběti totalitních režimů, ale také statečnost občanů, kteří se rozhodli bojovat za svobodu na základě svých demokratických přesvědčení a aktivně se postavili proti totalitním režimům.

Vzhledem k postupnému ústupu očitých svědků historických událostí 20. století je důležité předávat jejich životní zkušenosti budoucím generacím. Porozumění autoritativním způsobům vládnutí, ovládání a kontroly společnosti je velmi důležité pro rozpoznání současných hrozeb, kterým čelíme. Je tedy nezbytné si nejen připomínat spáchané zločiny a hrdinské činy, ale také formy přizpůsobení a otevřené spolupráce.

„Mladá generace nezažila naši nedávnou historii a postupně ji zapomíná, jak ukazují nedávné průzkumy. Doufám proto pevně, že návštěva Muzea paměti 20. století se stane součástí budoucí školní výuky,“ dodal Jiří Pospíšil.

Muzeum paměti 20. století, z.ú., bylo založeno hlavním městem Praha v roce 2019 s cílem vytvořit moderní vzdělávací a kulturní instituci, která slouží společnosti a zabývá se nedávnou historií. Muzeum shromažďuje, zkoumá, prezentuje a vystavuje materiální i nemateriální dokumenty týkající se klíčových událostí 20. století a dějin Československa, zejména období dvou totalitních režimů. Inspiračními vzory pro jeho činnost jsou již existující muzea v zahraničí, například Muzeum historie holokaustu v Jeruzalémě (součást Jad Vašem), Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum druhé světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Muzeum holocaustu ve Washingtonu nebo Topografie teroru v Berlíně. Vznik muzea podpořilo celkem 37 nevládních organizací a spolků, které se 21. srpna 2019 připojily k Srpnové deklaraci, ve které vyjádřily své důvody pro vytvoření nové paměťové instituce.


  • Foto: Muzeum paměti XX. století
  • Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments