Galerie Národní technické knihovny představuje zajímavé stavby na Tchaj-wanu

Výstava Taiwan Acts! mapuje vznikající stavební kulturu na Tchaj-wanu. Jako první výstava svého druhu spojuje více než sto vybraných projektů rozdělených do pěti témat podle místa svého vzniku a přístupů, jež demonstrují. Přes svá odlišná měřítka i kontext společně vytvářejí soubor, který ukazuje, jak odborníci na design, architekturu a urbanismus reagují prostřednictvím svých disciplín na výzvy a omezení v konkrétních sociálních, ekonomických, politických a kulturních podmínkách. Výstava se soustředí kolem pěti témat.

Zpřístupňování míst v I-lanu.

Architekt Šeng-jüan Chuang  se s finanční podporou centrální vlády a souhlasem místních komunit zaměřili na revitalizaci historického centra města I-lan. Hlavním smyslem této práce je uzdravení kolektivní paměti a představivosti, a obnovení identity obyvatel tohoto města.

Rozvíjení místních komunit

Ve druhém tématu je prezentováno deset projektů komunitního rozvoje: Komunitní plánování v Ťi-lungu, Kaosiungské břidlicové domy, Dětská knihovna, Javorová komunita, Komunita Nan-ťi-čang, Sdružení Nou-li, Stará ulice v obvodě Sin-chua, ekovesnice Tao-mi, Komunita I-wu a Městský obvod Ču-šan.

Budování autonomie architektury

Třetí téma představuje velmi individuální tvůrčí přístupy osmi architektonických firem. Jsou mezi nimi Atelier Or, behet bondzio lin architects, BMT Architects, Divooe Zein Architects, D.Z. Architects & Associates, ECG International Landscape consultants, EHS ArchiLab a HARMONIOUS Architects & Planners.

Stavby pro občany světa

Architekt Jing-čchun Sie se svým Atelierem-3 a jeho pobočkami za posledních dvacet let dokončil více než čtyři tisíce domů v oblastech jihovýchodní Asie, jež byly postiženy přírodními katastrofami. Další významnou osobností této scény je Kuo-čchou Čchen, který spolu se svými studenty z katedry architektury univerzity Š’-ťien postavil několik škol a domů ve venkovských oblastech Kambodže. Architekt Čen-jou Ťiou reagoval na syrskou uprchlickou krizi v Turecku tím, že se svým týmem Studia Čuo navrhl, postavil a spravoval Tchajwansko-reyhanlijské centrum pro občany světa v dalekém městě Reyhanli na hranicích Turecka a válkou zmítané Sýrie.

Obnova města Sin-ču

Od roku 2014 tehdy nově zvolený starosta Č‘-ťien Lin a jeho tým zadali sérii veřejných zakázek za účelem transformovat a regenerovat upadající městské panorama.

V Galerii Národní technické knihovny potrvá výstava od 14. 2. do 26. 3. 2023.

Otevírací doba út – ne 10.00 – 18.00

 

Zdroj.

Galerie Národní technická knihovna

Foto:

Phil1free, Wikimedia. commons


Obsah byl převzat z již zaniklého webu Praha.Center, který se věnoval aktualitám Prahy a Štředočeského kraje.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments