František Janda-Suk: Průkopník moderní techniky hodu diskem a první český olympijský medailista

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

František Janda-Suk, narozený 25. března 1878 v Postřižíně a zesnulý 23. července 1955 v Praze, byl významný český atlet. Specializoval se na hod diskem, ve kterém dosáhl světových rekordů a stal se stříbrným medailistou na olympijských hrách v roce 1900. Jako první na světě použil při hodu diskem techniku otočky, což zásadně ovlivnilo tuto sportovní disciplínu.

Úvod

František Janda-Suk, občanským jménem František Janda (25. března 1878 Postřižín – 23. července 1955 Praha), byl český atlet a první Čech, který se umístil na stupních vítězů na olympijských hrách. Specializoval se na sprint, hod diskem, hod kladivem a vrh koulí, přičemž největších úspěchů dosáhl v hodu diskem. Stal se světovým rekordmanem, mistrem Čech i Československa a stříbrným olympijským medailistou. Jako první na světě použil při hodu diskem otočku, což výrazně ovlivnilo vývoj této sportovní disciplíny. Tuto techniku vyvinul na základě studia antické Myrónovy sochy Diskobola, když usoudil, že i antičtí diskaři dělali před hodem určité pohyby, na rozdíl od tehdejšího běžného házení z místa.

Život

František Josef Janda se narodil 25. března 1878 v Postřižíně u Kralup nad Vltavou v rodině rolníka Františka Jandy a jeho manželky Marie, rozené Javůrkové. V roce 1886 se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval reálné gymnázium v Křemencově ulici na Novém Městě a roku 1896 zde maturoval. Od podzimu 1896 studoval práva na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, kterou dokončil v roce 1908. Poté začal pracovat na pražském policejním ředitelství. Pracovní vytížení a zdravotní komplikace jej vedly k dočasnému přerušení sportovní kariéry, ale roku 1905 se ke sportu vrátil pod pseudonymem Suk, aby vyloučil nedůstojnost sportu ve státní službě. Zemřel na plicní embolii.

Sportovní začátky

Sportu se věnoval již jako gymnazista. Od podzimu 1895 byl členem klubu AC Praha a nejdříve se zaměřil na vzpírání a řecko-římský zápas. Na jaře 1896 začal trénovat vrh koulí a běžecké sprinty, ale nejvíce jej zaujal hod diskem. V roce 1897 mu přítel Otakar Krajíček přivezl z Paříže první závodní disk do českých zemí. Po několika dnech tréninku se zúčastnil prvního mezinárodního diskařského závodu v českých zemích 28. června 1897 a hodil 26,25 m. Na základě studia antické Myrónovy sochy Diskobola vyvinul techniku otočky, která vedla k prudkému zlepšení jeho výkonů. Již v březnu 1898 hodil nový evropský rekord 34,53 m a kontinentální rekord překonal ještě dvakrát.

Olympijské hry 1900

V roce 1900 na 2. olympijských hrách v Paříži získal stříbrnou medaili v hodu diskem výkonem 35,14 m ve finále, ačkoliv v kvalifikaci hodil 35,04 m. Jako jediný soutěžící použil techniku otočky, čímž vzbudil zájem ostatních atletů. Soutěž byla komplikována úzkým prostorem lemovaným stromy a Janda měl žaludeční potíže. Za druhé místo v hodu diskem obdržel stolní kalendář, protože medaile se tehdy ještě neudělovaly.

Další sportovní úspěchy

V roce 1901 vytvořil nový světový rekord s výkonem 39,42 m na hřišti v Praze-Bubnech. Jeho osobní rekord v hodu diskem byl 42,36 m, dosažený patrně roku 1909. Startoval také na olympijských hrách ve Stockholmu roku 1912 (15. místo ve vrhu koulí, 17. místo v hodu diskem) a v Paříži roku 1924 (29. místo v hodu diskem), kde byl ve věku 46 let vlajkonošem československé výpravy. Sportovní kariéru ukončil ve svých padesáti letech a své zkušenosti předával mladým sportovcům v pražské Slavii, jejímž byl členem. Během života byl také členem konkurenční Sparty.


Zdroj: Česká Wikipedie

Foto: volné dílo / Wikimedia Commons

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments