Dvořákova Praha 2023 bude plná Dvořáka a Brahmse

Pocta nejen Antonínu Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi, jehož 190. výročí narození si letos připomínáme, v podání špičkových interpretů, z nichž mnozí na festivalu zazářili v nedávných letech. K tomu další porce Dvořákových smyčcových kvartetů a oslava životního jubilea. Tak by se dal stručně shrnout program 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 25. září 2023. Diváci se mohou těšit například na vystoupení Vídeňských filharmoniků, Izraelské filharmonie nebo Sira Andráse Schiffa. I letos festival pamatuje na nejmladší generaci interpretů, nabízí řadu doprovodných programů a připomene si sto let od zahájení vysílání Českého rozhlasu. Předprodej vstupenek na adrese www.dvorakovapraha.cz. Programová řada Světové orchestry dále nabídne dvojí vystoupení Izraelské filharmonie s jejím hudebním ředitelem Lahavem Shanim a houslistou Gilem Shahamem. V neděli 10. září zahrají Brámsův  Houslový koncert, o den později jeho oblíbený Dvojkoncert pro housle a violoncello, ve kterém se k Shahamovi připojí rakouský violoncellista Kian Soltani.

Slavnostní zahájení festivalu, na kterém tradičně zazní dvě erbovní skladby Antonína Dvořáka – Violoncellový koncert a Novosvětská symfonie – obstará orchestr Tonhalle Zürich a jeho hudební ředitel Paavo Järvi, sólový part přednese violoncellistka Anastasia Kobekina. Následující den s orchestrem spojí své síly klavírista Ivo Kahánek.

Programová řada Dvořák Collection se již druhým rokem zaměřuje na kompletní provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, a svou náplní tak splývá s Komorní řadou. Pod kurátorským dohledem členů Pavel Haas Quartetu znějí Dvořákovy skladby v interpretaci české i světové kvartetní špičky – letos se jí ujme například Belcea Quartet nebo Schumann Quartet. V rámci Komorní řady pak renomovaná kvarteta rozšíří další hvězdní interpreti, jakými jsou klarinetistka Sharon Kam, klavírista Bertrand Chamayou a další. V rámci řady Brahms 190 si vedle výše zmíněných koncertů bude hrát Brahmsův První klavírní koncert v podání Paula Lewise, který zazní na závěr letošního festivalu, a partnerem mu bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou. Brahmsovo Německé requiem přinese festival 14. září v podání rezidenčního orchestru České filharmonie s dirigentem Sakarim Oramem, sólisty Christianem Sennem a Anu Komsi a Pražským filharmonickým sborem.

Rezidenčním orchestrem Dvořákovy Prahy je i v této sezoně Česká filharmonie. V jejím čele se vystřídají hned tři dirigenti – výše zmíněný Sakari Oramo a dále hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil, ke kterému se v rámci připomenutí 150 let od narození Sergeje Rachmaninova připojí klavírista Boris Giltburg se Třetím klavírním koncertem. Ve dvojroli sólisty a dirigenta s Českou filharmonií vystoupí také Sir András Schiff, který koncert na Dvořákově Praze zahrnul do oslav svých nadcházejících sedmdesátin.

Programová řada Pro budoucnost nabídne finálová kola soutěže Concertino Praga v komorní i sólové kategorii a v neděli 17. září vystoupení stipendistů Akademie komorní hudby s jejím uměleckým vedoucím Tomášem Jamníkem. Programovou řadu Opera in Concert  letos  naplní 18. září manželé Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka ve spolupráci s šéfdirigentem Orchestru Národního divadla Robertem Jindrou. Vybrali árie, které jsou jim osobně blízké, a tak vedle ukázek z Dvořákových oper zazní i méně hraná díla autorů, kteří společně s Antonínem Dvořákem vytvářeli českou operní historii.

Sérií čtyř podvečerních koncertů se po loňské úspěšné premiéře Dvořákova Praha vrátí do foyer Centra Bořislavka, tedy sídla hlavního mecenáše festivalu – nadace Karel Komárek Family Foundation. Mezi účinkujícími je například laureát soutěže Concertino Praga 2021, klavírista Jan Schulmeister, nebo otec a syn Klánští. Také letos bude výtěžek ze vstupného věnován do Stipendijního fondu KKFF pro mimořádně talentované mladé hudebníky.

Betlémská kaple  bude místem konání koncertů nové programové řady, jež vznikla z iniciativy rektora Českého vysokého učení v Praze profesora Vojtěcha Petráčka. Společným cílem univerzity i festivalu je podpořit v řadách studentů i pedagogů zájem o koncerty klasické hudby. Na programu je například sólový recitál italského klavíristy Giuseppeho Guarrery 20. září nebo vystoupení komorního orchestru New European Strings pod vedením houslisty Dmitryho Sitkovetského s klavíristou Janem Bartošem 23. září.

 

Zdroj:

Dvořákova Praha  2023


Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments