České dráhy nasadily moderní vlaky RegioFox v Jihočeském kraji

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

České dráhy uvedly do pravidelného provozu v Jihočeském kraji první moderní regionální vlaky RegioFox, přezdívané Lišky. Tyto vlaky nabízejí vyšší komfort cestování s Wi-Fi, klimatizací a zásuvkami na dobíjení elektroniky. Celkem 106 těchto vlaků bylo objednáno od polské společnosti PESA a postupně budou nasazovány v sedmi krajích po celé České republice.

Nasazení RegioFoxů v Jihočeském kraji

České dráhy nasadily v Jihočeském kraji do pravidelného provozu první moderní regionální vlaky RegioFox. Tyto dvoučlánkové motorové jednotky, přezdívané Lišky, začaly dočasně jezdit na osobních vlacích mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi. Od nového grafikonu v prosinci tohoto roku budou na jihu Čech jezdit již 7 RegioFoxů, které propojí významná města jako Tábor, Písek a Strakonice. Celkem České dráhy objednaly 106 těchto vlaků od polské společnosti PESA, z nichž téměř 60 bude uvedeno do provozu letos.

Vyjádření Michala Krapince

„Naše vlakové Lišky se konečně ve větším množství dostávají na koleje. Po úspěšném nasazení RegioFoxů na trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem je teď nasazujeme i v Jihočeském kraji. Cestujícím nabízíme vyšší komfort cestování s Wi-Fi internetem, klimatizací a zásuvkami na dobíjení elektroniky. Letos nám výrobce dodá 59 těchto moderních jednotek, které budou nasazeny v sedmi krajích po celé republice, sedm z nich bude jezdit právě zde na jihu Čech,“ uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Vyjádření Martina Kuby

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba vyjádřil svou radost z nasazení nových vlaků: „Jsem přesvědčen, že tyto moderní vlaky výrazně zlepší komfort a kvalitu cestování pro obyvatele Jihočeského kraje i jeho návštěvníky. Na podzim 2023 jsme s Českými drahami podepsali smlouvu, díky které jsme získali na elektrifikované tratě RegioPantery. Nasazení RegioFoxů je dalším krokem k modernizaci naší železnice. Jihočeši si tyto moderní vlaky zaslouží a dlouho na ně čekali.”

Provoz RegioFoxů

Dva spojené RegioFoxy budou nyní jezdit na trati z Veselí nad Lužnicí přes Třeboň do Českých Velenic, nabízejíc kapacitu 230 míst k sezení a prostor pro 16 jízdních kol. Třetí RegioFox bude sloužit ke školení dalších strojvedoucích a personálu a jako záloha pro údržbu a nenadálé události. Po zprovoznění mostu u Červené nad Vltavou se všechny RegioFoxy od začátku grafikonu 2024/25 přesunou na trať Tábor – Písek – Ražice – Strakonice.

Vybavení a Ekologie RegioFoxů

RegioFoxy jsou bezbariérové a klimatizované vlaky vybavené Wi-Fi, elektrickými zásuvkami a USB konektory, prostory pro velká zavazadla včetně kočárků a jízdních kol, a audiovizuálním informačním systémem. Motory Rolls-Royce umožňují využívat nejnovější generaci šetrných paliv HVO, což z nich činí jedny z nejekologičtějších dieselových vlaků v Evropě.

Nasazení RegioFoxů v dalších krajích

České dráhy si od polské společnosti PESA objednaly celkem 106 RegioFoxů, které budou nasazeny v různých krajích po celé republice, včetně Středočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Plzeňského kraje, Kraje Vysočina a Prahy. Aktuálně je 9 RegioFoxů v provozu na Vysočině a 7 na vlacích Pardubického kraje. Od srpna 2023 jsou tyto vlaky vidět i ve Středočeském kraji.

Další moderní vlaky v Jihočeském kraji

V Jihočeském kraji České dráhy kromě RegioFoxů provozují i 14 moderních elektrických jednotek RegioPanter, určených pro regionální dopravu. Dalších 5 jihočeských dvouvozových RegioPanterů druhé generace je již ve výrobě a budou uvedeny do provozu během letošního roku.

Informace o jednotce řady 847 „RegioFox“

 • Kapacita: 115 míst k sezení (včetně sklopných sedaček)
 • 8 jízdních kol
 • 2 invalidní vozíky
 • Bezbariérová toaleta
 • Klimatizace
 • Wi-Fi síť
 • Zásuvky 230V+USB
 • Audiovizuální systém, sčítání cestujících, bezpečnostní kamery
 • Délka: 44,4 metrů
 • Hmotnost: 83 tun
 • Max. rychlost: 120 km/h
 • Výkon: 750 kW
 • Počet motorů: 2
 • Počet hnaných náprav: 4
 • Přenos výkonu: hydrodynamický
 • Počet podvozků: 3
 • Počet dveří: 4

Zdroj a foto:  Jihočeský kraj.

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments