Bedřich Šupčík: První Československý Olympijský vítěz

Odhadovaná doba čtení 4 min dlouhý text

Bedřich Šupčík (22. října 1898 Trumau u Vídně – 11. července 1957 Písek) byl český sportovní gymnasta, který se stal prvním československým olympijským vítězem. Jeho zlatá medaile ve šplhu na laně na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 z něj udělala legendu československého sportu. Na jeho počest se koná každoroční Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně v Příbrami.

Úvod

Bedřich Šupčík (22. října 1898 Trumau u Vídně – 11. července 1957 Písek) byl český sportovní gymnasta a první československý olympijský vítěz. Na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 získal zlatou medaili ve šplhu na laně bez přírazu, což je disciplína, která již dnes neexistuje. Jeho památku připomíná pamětní deska v Horosedlích, odhalená 16. října 2003, a jeho hrob v nedalekých Mirovicích. Od roku 1993 se na jeho počest každoročně koná v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně. V roce 2023 byl v české anketě Sportovec roku prohlášen sportovní legendou.

Dětství a mládí

Bedřich Šupčík se narodil 22. října 1898 v početné české rodině kočího Františka a jeho manželky Terezie (rozené Mareschové), české Vídeňačky, v Trumau u Vídně. Vyrůstal u tety Evy Skaličkové v Kvasicích u Kroměříže, kde začal cvičit v Sokole.

Kariéra po první světové válce

Po návratu z I. světové války se usadil jako domovník Bánské a hutní společnosti v Brně a intenzivně se věnoval tělovýchově v místní sokolské jednotě – Sokol Brno I. Byl vyučeným zemědělcem.

Olympijské úspěchy

Na poslední chvíli se dostal do nominace na VIII. olympijské hry v Paříži v roce 1924, kde jako první Čechoslovák získal zlatou medaili ve šplhu na laně, a to 20. července na otevřeném stadionu v Colombes s časem 7,2 sekundy na osmimetrovém laně.

Osobní život

Po návratu z olympiády se oženil s Marií Ledinskou a založili rodinu v Brně, později se přestěhovali do Prahy. I když nadále soutěžil na světových šampionátech, většinou dosahoval úspěchů v týmových soutěžích.

Konec sportovní kariéry

Po mistrovství světa v roce 1931, kde získal třetí místo na kruzích a páté na bradlech, ukončil vrcholovou sportovní kariéru a stal se sokolníkem v Nuselské sokolovně, později působil v Hostivaři.

Pracovní kariéra

Během války a po ní pracoval jako obchodní cestující s hasicími přístroji a později jako expert požární ochrany v Praze.

Zdravotní problémy a úmrtí

V roce 1948 jej postihl infarkt, což vedlo k přestěhování do Horosedel, rodiště jeho manželky. Další infarkt jej omezil do invalidního důchodu. Nakonec se musel živit jako pojišťovací agent. Třetí infarkt se mu stal osudným, zemřel ve věku 58 let a je pohřben v urnovém háji na novém hřbitově v Mirovicích u Písku.

Sportovní úspěchy

  • 1924 – zlatá medaile ve šplhu na laně na VIII. olympijských hrách v Paříži, čas 7,2 sekundy na osmimetrovém laně.
  • 1924 – bronzová medaile na VIII. olympijských hrách v Paříži za víceboj.
  • 1926 – mistr světa z Lyonu v soutěži gymnastických družstev.
  • 1930 – mistr světa v soutěži gymnastických družstev.
  • 1928 – stříbrná medaile na IX. olympijských hrách v Amsterdamu v soutěži gymnastických družstev, 4. místo na bradlech a 6. místo na kruzích.
  • 1930 – stříbrná medaile z mistrovství světa v Lucembursku ve cvičení na kruzích.
  • 1931 – bronzová medaile z mistrovství světa ve cvičení na kruzích, 5. místo ve cvičení na bradlech.

Zdroj: Česká Wikipedie

Foto: Volné dílo / 70 let po smrti autora / Wikipedie

Také by se vám mohlo líbit

Více od autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments