Slavné šlechtické rody Jihočeského kraje „Po stopách rodu Eggenbergů“. To je název nové publikace, kterou vydal Jihočeský kraj. Slavnostní křest se uskutečnil ve středu 7. června 2023 v prostorách obřadní síně Bozkovského domu v Prachaticích. Eggenberkové patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody v rakouských i českých zemích. Do Čech přišli ze Štýrska během třicetileté války v 17. století. Do vlastnictví rodu patřil i Českokrumlovský zámek, který získal Jan Oldřich z Eggenberku v roce 1622 od císaře Ferdinanda II. za prokázané služby a finanční výpomoc. Jeho syn Jan Antonín I. z Eggenberku se účastnil roku 1638 diplomatické cesty do Vatikánu, při které papeže Urbana VIII. informoval o volbě nového římského císaře. K této cestě si dal zhotovit tzv. zlatý kočár, který je dnes součástí expozice zámku Český Krumlov. S českým prostředím se sžil až Antonínův syn Jan Kristián I. z Eggenberku, který si zvolil českokrumlovský zámek za své rezidenční sídlo. Proto se rozhodl, že nechá zámek barokně přestavět. Na jeho dvoře se dařilo umění, hudbě, divadlu, malířství i architektuře. Jelikož se ze svého sňatku s Marií Arnoštkou ze Schwarzenberku nedočkal žádného potomka a protože štýrská větev rodu rovněž vymřela na počátku 18. století, přešel veškerý rozsáhlý eggenberský majetek na jejich nejbližší příbuzné na Schwarzenberky. Eggenbergové vlastnili jižních Čechách řadu dalších panství jako Prachatice, Netolice, Vimperk, Chýnov, Orlík či Zvíkov. Od roku 1625 razili vlastní eggenberské mince.
„Historie, stejně jako současnost Jihočeského kraje, je neodmyslitelně spjata se šlechtickými rody a donátory, kteří zde působili. Vybudovali svá panství, spravovali je s péčí řádných hospodářů a svou pílí vytvořili hodnoty, jež přetrvaly staletí. Jsou to naše kořeny a historie, ze které jsme všichni vzešli a na které můžeme být právem pyšní. Chci moc poděkovat autorce Blance Rozkošné, že díky jejímu nadšení pro historii mohla tato publikace vzniknout. A věřím, že se bude čtenářům určitě líbit stejně, jako její předešlá díla z této edice, věnované rodu Buquoyů a pánů z Hradce,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Upřesnil zároveň, že publikace o rodu Buquoyů vyšla v srpnu 2020, pánům z Hradce se pak věnovala publikace z dubna roku 2022.
Publikace „Po stopách rodu Eggenbergů“ vyšla, stejně tako ty předešlé, nákladem dva tisíce kusů. Momentálně je pro příznivce historie k dispozici zdarma například v infocentrech v Prachaticích, Netolicích, Vimperku, Českém Krumlově, Táboru a Písku.
Zdroj:
Jihočeský kraj
Obsah je převzat již zaniklého webu Kulturni-prehled.cz, který byl agregátor zpráv různých kulturních zdrojů.